Lomb Ádám harmadszor győzött a Pécs - Harkányon

Szenzációs idővel, több mint két perccel megdöntve a pályacsúcsot triplázott a PVSK fiatal tehetsége. További PVSK sikerek: Szabó Tünde a női győztes, a női váltók versenyében teljes PVSK dobogó. A férfi váltók mezőnyében ezüstérmes a PVSK tájfutóinak vátója.

Pécs, Verseny utca, 9 óra 52 perc. Már a festéknagyker magasságában látszik, hogy itt valami készül. Színes sportruházatba öltözött embereket látni mindenfelé, pedig még majdnem egy kilométerre vagyunk a versenyközpontnak otthont adó Szamosi Nándor Sportcsarnoktól, a rajttól pedig mintegy másfélre… Mert verseny lesz itt kérem, mégpedig az év versenye, sőt azt is mondhatjuk nyugodt szívvel, az év eseménye itt a PVSK-nál: 11 órakor immáron 39. alkalommal elrajtol a Pécs – Harkány!

Meg sem próbálunk feljebb parkolni, inkább bevállaljuk a sétát. Nézelődünk. Van mit. Ahogy közeledünk a PVSK sportközpotjához egyre több az ember, egyre több a futó. Az ország minden pontjáról, sőt Horvátország és Szerbia is állampolgárai is jelen vannak, ahogyan azt a ruházatukon található helységnevek és egyesületi címerek világossá teszik.

Nagyon örülök neki, hogy ismét megvan a versenyzői kedv, ami a covid időszak alatt azért megcsappant. A váltókat is beleszámolva mintegy nyolcszáz fő rajtol majd el, mintegy negyven perc múlva. Eddig minden rendben, a terveknek megfelelően halad – mondja kérdésünkre válaszolva Freier Balázs főszervező. Az esélyeket illetően pedig címvédésre számítok a férfiak versenyében, a hölgyeknél pedig ismét indul Szabó Tünde, aki szerintem a nagy esélyes. A váltóinktól is jó szereplést várok – fejezi be a főszervező, aki a PVSK atlétika szakosztályának vezetője is egyben.

Van esély a címvédésre, jól érzem magam, minden adott egy jó futáshoz – erősíti meg edzője szavait a mindig mosolygós Lomb Ádám, aki triplázásra készül, hiszen az elmúlt két évben ő nyerte a versenyt.

A női váltók mezőnyében is címvédésre készül a PVSK. Freierné Kovács Dóra is optimistán nyilatkozott:

Számunkra szívügy a verseny, hiszen hagyomány ez számunkra. A PVSK három váltót is kiállított, érdekes lesz a versenyezni egymással. Mi a Szabó Tünde, Dér Andrea és jómagam alkotta csapattal szeretnénk jól szerepelni. Felkészültünk, már várjuk a futást, jó program lesz!

Szerencsére, Freier Balázs szavait szinte alátámasztva időközben szinte megtelik a versenyközpontnak otthont adó Szamosi Nándor Sportcsarnok, sok ismert arccal találkozik aki régebb óta kíséri figyelemmel a verseny történéseit. Poronyi Gábor immáron a nyolcvanegyedik életévében ismét egyéniben teljesíti a több mint huszonöt és fél kilométert.

- Felkészültem, elsősorban teljesíteni szeretném a távot, lehetőleg három órán belül, a 2 óra 50 percen belüli idő pedig álomszerű lenne – mondja a verseny doyenje. Végül Gábor 2:55:22-vel, hét percen belüli átlagkilométerrel ért célba.

Iványi Dalmát senkinek nem kell bemutatni. A PVSK egykori klasszis kosárlabdázója váltóban teljesíti a távot, a barátaival, Lutz Évával és Harmati Szilviával. Felvetésünkre, hogy nagy öröm őt PVSK címerrel ellátott mezben látni a következőket mondta:

Ez egy érdekes szituáció, életem első futóversenyén vagyok itt. Nagyon örülök, hogy jó lett az időpont számomra és tudok futni, valamint nagyon örülök, hogy egy PVSK futóversenyen lehetünk itt. Remélem, hogy jó élményünk lesz, kellemesen fogjuk tölteni és remélem nem ez lesz az utolsó futóverseny melyen indulok. A középső szakaszt futom, számunkra a részvétel a fontos és biztos vagyok benne, az hogy csapatban futunk egy plusz motivációt ad majd mindegyikünknek.

Persze a mezőnyben szép számmal akadtak nem éppen élsportolói múlttal rendelkező hobbi futók is, sok volt a munkahelyi váltó, és családi váltók is akadtak szép számmal. Ilyen volt a #jelenajövőd nevű csapat is, Császár Gergely, Szabó Berta, Biró Sarolta összetételben. Ők a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara dolgozóiból összeállított váltó, akik csak a futás, a mozgás szeretete miatt vágtak neki a kalandnak.
- Megpróbálom teljesíteni, amit ígértem, azt a 10 km/órás sebességet szeretném végig vinni az első szakasz során – mondta már a rajtkapuban állva, közvetlenül a rajt előtt Császár Gergely, a csapat nyitóembere. A váltó végül 02:32:14 – es idővel futott be, Gergely az első szakaszon átlagban 6.05 perc alatt teljesített egy kilométert, ami nagyjából megfelel a tervezettnek…

Nála azért, természetesen sokkal gyorsabban közlekedtek a győzelemre esélyes versenyzők. Hogy Lomb Ádám optimizmusa nem volt légből kapott, az már az első néhány kilométeren meglátszott. A PVSK reménysége már az első körforgalomnál, vagyis mintegy három és fél kilométer megtétele után 150-200 méteres előnyre tett szert, a második váltóponthoz érve pedig már öt és fél perc előnnyel vezetett. Már ekkor teljesen biztos volt, hogy meglesz Ádám harmadik győzelme zsinórban.
Nem is ért minket semmilyen meglepetés: Lomb Ádám, 01:20:52-es új pályacsúccsal, több mint hét és fél perces előnnyel Kollár Erik előtt, megszerezte harmadik győzelmét! Ádám készségesen válaszolt a kérdéseinkre.

- Gratulálunk az immáron háromszoros győztesnek! Ez kintről tükörsimának tűnt. Belülről is az volt?
- Köszönöm a gratulációt! Ismerve a nevezési listát, attól nem tartottam, hogy meg leszek szorongatva, de az időeredménnyel voltak kétségeim. Egyáltalán nem voltam biztos benne, hogy sikerül ennyire jó időt futni.
- Hogy érezted magad, volt-e esetleg nehezítő tényező, amit mi kintről nem láttunk?
- Az emelkedők most nem estek annyira jól, de szerencsére gyorsan tudtam korrigálni. Az órám is megtréfált, szerintem nem mért pontosan egy-két helyen. Amikor a harkányi körforgalomhoz értem, akkor már éreztem, hogy ez akár egy nagyon jó idő lehet.
- Ilyenkor érzed, hogy ebből akár pályacsúcs is lehet?
- Most éreztem, tavaly nem annyira. Tavaly hajráznom kellett, hogy meglegyen a pályacsúcs. Idén már a felénél néztem az időt és számolgattam, hozzáadtam a táv második felére szánt időt. Belül tudtam, hogy ez meglehet, de hogy ennyire jó idővel azt nem gondoltam. Az hogy két perccel jobbat futottam az előző pályacsúcsnál az engem is meglepett.

Szerencsére Szabó Tünde Magyarország riói olimpikonja és a PVSK női váltója is hozta a papírformát, sőt a PVSK tájékozódási futóiból összeállított váltó is remek eredményt ért el a második helyezéssel.
Szabó Tünde ötödik alkalommal lett a verseny győztese, nem csoda hát, hogy boldogan nyilatkozott:

Félmaratonra edzettem, nem is igazán készültem erre a távra. Most leginkább gyereket nevelek. Az első szakaszt megfutottam, aztán már csak az volt a cél, hogy végig fussam.

Freierné Kovács Dóra hozta be a célba a PVSK női váltóját az első helyen, de természetesen nem feledkezett meg csapattársairól sem.

Elsősorban Szabó Tündének és Dér Andreának köszönhető a győzelmünk, én most nem igazán vagyok formában. Készülünk tovább, jönnek a versenyek sorban.

Erki Ármin a PVSK tájfutó váltójának befutója sem volt csalódott a második helyezést elérve:

Nagyon jó volt a verseny, viszont nagyon nehéz. A váltás után nem sokkal ment el mellettem az első helyezett váltó és már nem tudtam vele menni. Mindenképpen szerettünk volna a dobogón végezni és ez sikerült.

Szép siker, hogy a női váltók mezőnyében a PVSK három váltója foglalta el a dobogót, valamint az, hogy férfi váltók versenyében az első hatban négy PVSK trió kapott helyet.

A győzteseknek és a helyezetteknek gratulálunk, ahogy minden résztvevőnek is! Külön köszönet és külön gratuláció a 358. helyen célba ért versenyzőnek. Nem mindennapi teljesítmény lefutni 25,6 kilométert… Ha valaki kételkedik ebben, kérjük, próbálja ki magát jövőre, a 40. Pécs – Harkányon.

A Pécs - Harkány Országúti Futóverseny részletes eredménylistája itt található.