A Pécs - Harkány futóverseny története

Az 1970-s évek közepén a PVSK tájfutói a téli felkészülés felmérőjeként futották le a Pécs - Harkány távot.

A PVSK csarnoktól a Harkányi Gyógyfürdő bejáratáig futottak, ami 25 kilométer volt. A váltó öltözéküket a családtagok vitték utánuk. A beérkezés után egy közös fürdéssel lazították ki a fáradt izmaikat. Sokáig téma volt ez a futás, így a következő években csatlakoztak hozzájuk a környékbeli atléták is, így a február utolsó hétvégéjére eső felmérőnek már egy 35-40 fős csoport vágott neki. A komlói maratonfutók még hozzátettek 20 km-t ehhez a távhoz, mivel ők már futva érkeztek Komlóról.

Az 1980-s évek elején a Melitta Szabadidő SE – melynek vezetői szintén PVSK-s tájfutók voltak – versenyének keretei között hirdették meg a futást. Az első hivatalos Pécs-Harkány versenyt 1984. február 26-án, a hónap utolsó vasárnapján rendezték meg. Az első győztes Bauer Attila, a KBSK maratoni bajnok futója volt, 80 percen belüli idővel. A kétezres évek elejétől a PVSK Atlétikai Szakosztálya is bekapcsolódott a szervezésébe. Egyre több versenyző gondolta úgy, hogy a téli felmérőjének a Pécs-Harkányt válassza. Az addig közel 50 fős indulói létszám nemsokára 500 fő fölé emelkedett, a váltóverseny bevezetésével további 300 fővel emelkedett a létszám. Az időpont is változott, a február végi hidegeket kikerülve a március első hétvégéje már barátságosabb időjárással fogadja a versenyzőket.Később a vállalatok váltóversenyei és a korosztályok bevezetése tette színesebbé a programot.

A verseny célja: a futás népszerűsítése, és a téli felkészülés felmérése 25 kilométeres távon. Mivel a Pécs-Harkány Futóverseny minden évben ugyanabban az időpontban kerül megrendezésre, így könnyen összehasonlíthatóak az eredmények. A verseny sokak számára remek felkészülés az év fontos maratoni, félmaratoni versenyeire, másoknak egy nagyszerű tömegsport, vagy éppen vállalati sportesemény. A futóverseny sportturisztikai jelentősége is kiemelkedő, lehetőséget nyújt Pécs és Harkány, valamint a környékük nevezetességeinek a megismertetése.