Lomb Ádám csúcsot döntött, és csúcsdöntésre készül

Ami nem sikerült Isztambulban, az sikerült a hollandiai Nijmegenben. Lomb Ádám országos csúcsot futott 15 km-en. Mint már azt néhány hete, az isztambuli országúti 15 km-es győzelme után megírtuk, arra készült, hogy hiteles pályán megpróbálja megdönteni az U23-as magyar csúcsot.

Az eddigi csúcsot még 1984-ben Káldy Zoltán érte el, 48:26-os idővel. Ezt az időeredményt Ádám végig egyenletes tempót futva 46:02-re javította, és ez az új U23-as nemzeti csúcs ezen a távon.

A csúcsjavításról Freier Balázst, a szakmai vezetőt, Ádám edzőjét kérdeztük.Az Isztambuli, amolyan előverseny, ráhangolás volt Hollandiára, és a 15 km-es verseny főpróbájának tekintettük. Európában nagyon kevés a szabályos pálya, viszont a csúcs hitelesítésének komoly szabályai vannak, csak két feltételt mondok a sok közül, a rajtnak, és a célnak ugyanazon a helyen kell lennie. A szabály szerint a rajt és a cél között maximum 100 méter különbség lehet.

A nijmegeni rendezvényen 18 596-an vettek részt, Ádám ezzel a kiváló eredménnyel lett huszonnegyedik, ebben az óriási mezőnyben, ami nagyon jó helyezés. A hollandiai siker reményében nem indultunk a Magyar Liga második fordulójában, hogy nyugodtan készülhessünk. Ide bekerülni sem könnyű, rajtszámot kell kapni. Ez tavaly nem sikerült, azért nem tudtunk elindulni. Ebben az évben a rajtszám megszerzésében, és a versenyen való részvétel támogatásában óriási szerepet vállalt a PVSK atlétája, Barna Tamás, akivel a továbbiakban menedzseri feladatokkal kapcsolatos terveink is vannak.

Célunk Ádámmal, a felnőtt csúcs megdöntése, amit 1988-ban Borka Gyula futott, és az ideje, 45:15 volt. Talán jövőre, ugyancsak Hollandiában, ez is sikerül.

Sűrű elfoglaltsága miatt Ádámot csak a vonaton hazafelé értük el, így emlékezett a magyar csúcs megdöntésére. Nagyon jól összejött minden, igazából már számoltam azzal, hogy valószínűleg csúcs lesz. És egy két kilométer után már szinte biztos is voltam benne. Már régóta figyeltem ezt a távot, és mivel nagyon régi volt ez az eredmény, ezért is akartam megdönteni. Sajnos, nincs magyar hitelesített pálya, külföldön is kevés, ezért is élt ilyen hosszú ideig ez a csúcs.

Hollandiában rengetegen voltunk, hatalmas tömeg, ez jó hatással volt rám. Sokan gyorsan kezdenek, és amig jól érzik magukat, addig tudják is tartani az iramot, majd szóródik a tömeg, négy-öt kilóméterig sokan voltak előttem, én is sok embert lehagytam, de voltak olyanok is, akik kilómétereket velem futottak.

Nagyon örülök, hogy sikerült, megyünk tovább, cél a szintén régóta meglévő felnőtt csúcs, szerintem jövőre, vagy két év múlva biztosan sikerül megdöntenem.

Ádámot arra is megkértük, néhány szóval értékelje ez évi teljesítményét is. A téli fedettpályás versenyek igazából eredményben nem voltak rosszak, de nem éreztem különösebb fejlődést, nem is vettem részt sok versenyen, de egy kenyai edzőtábor jól szolgálta a felkészülést. A Pécs - Harkány futóverseny jelentette az áttörést, azzal hogy megnyertem, valami elkezdődött, jó ráhangolódás volt, a szabadtéri szezonra. A tízezres országos bajnokság is jó volt, de ott igazából többre számítottam. Ebben az évben a nyári szezon rövidebb volt, majd a szeptemberi félmaraton volt a következő feladat. Nagyon készültem, csináltam egy második alapozást is, nyerni akartam, ami sikerült is. Sajnos, betegségek és sérülések hátráltattak, nem volt zökkenőmentes az ősz, majdnem egy hónapot küzdöttem ezzel.

Az ősz a helyezésekről, és nem az időeredmények javulásáról szólt. Ebben az időszakban sokat versenyeztem, nyertem a szlovéniai Novo Mesto-ban, második lettem Szófiában. Ez a mostani győzelem a korona, de az isztambuli, és a szófiai verseny is elégedetté tett. Idetartozik a békéscsabai Mezei Liga-bajnokság megnyerése, ami életem első mezei versenye volt. Nincs pihenő megyünk tovább, és még hátravan a Mezei Liga harmadik fordulója, még nem döntöttünk, Freier Balázs edzőmmel, hogy elindulok-e, de ha igen szeretnék ott is jól szerepelni.