Egy futással négy érem - Lomb Ádámmal értékeltük a 2023-as évet

A PVSK atlétikai szakosztályának egyik legnagyobb ígérete az a Lomb Ádám, aki januárban kenyai edzőtáborban kezdte a szezont, és több kiváló eredményen keresztül jutott el a Mezei futó országos bajnokság első helyéig.

Jól vagy már? Kérdezem ezt azért is, mert téged is elkapott az év végén egy kisebb betegség?

Igen, most már jól vagyok, január elején elkezdtem az edzéseket. Pont az ünnepek alatt voltam benne egy kisebb influenzában, de szerencsére most már jól vagyok, és teljes értékű munkát végezhetek.

A tavaly januári kenyai kiruccanás, gondolom, megadta az alaphangot a későbbi versenyekre?

Rendkívül érdekes volt a kezdés. A kenyai edzőtábor nagyon jól sikerült, magaslaton, kiváló társakkal készülhettem a szezonra, de aztán kiderült, hogy kicsit túlértékeltük ezt a tábort. Azzal a munkával, amit ott elvégeztem, nem volt semmi probléma, a körülmények is jók voltak. Viszont a fedettpályán még egyáltalán nem éreztem azt a hatást, amit talán éreznem kellett volna, nem is születtek jó eredmények, és csak később, márciusban jött ki a hatása.

És akkor jött, no, nem a Tenkes Kapitánya, bár a földrajzi terület miatt jöhetett volna a klasszikus filmsorozat hőse is, hanem a PécsHarkány futás….

Igen, március elején már jó formában éreztem magam, és megjavítva tavalyi csúcsomat lettem első. Ez nagyon jó felmérő verseny is volt, megmutatta hol tartok, és értéke pedig az, hogy ez egy népszerű, tradicionális rendezvény, sok jó futóval. Ráadásul a táv nagyjából megfelel a félmaratonnak. Az idén is részt szeretnék venni, és nyerni, ha lehet.

Következett egy olyan rendezvény, amelyen egy futással négy érmet szereztél. Ez valószínű egyedülálló Magyarországon.

Igen, ez így van, és valószínű nem is lesz már ilyen többet. A mezei futó magyar bajnokságról van szó, ahol a felnőtt mezőnyben harmadik, az U23-ban első lettem. Csapatban felnőttben bronzérmet, csapat U23-ban pedig ezüstérmet szereztem. És mindezt egy futáson belül értem el.

Ebben az időszakban volt még egy fontos versenyem a 10 000 m-es magyar bajnokság, ahol a felnőttek mezőnyében 4. lettem, de az U23-as mezőnyt magam mögé utasítottam. Ez az első hely azért volt fontos, mert ezen a távon először futottam 30 percen belül.

A nyári felkészüléssel alapoztad meg az öszi jó szereplést?

Ez pontosan így van, a nyár folyamán csináltunk egy második alapozást, hat hét alatt készültem fel, így utólag azt mondhatom, a nagyon sikeres őszi feladatokra. A Szuper Liga döntőn Kecskeméten, ötezren címvédőként nagy hajrával, a legjobb időmmel nyertem. Előtte sokat gondolkodtunk edzőmmel, Freier Balázzsal, hogy a félmaraton ob előtt érdemes-e elindulnom, de jó volt, hogy nem hagytam ki ezt a versenyt.

Majd egy héttel később szeptember 10-én következett a félmaraton felnőtt magyar bajnokság, ahol egyéni csúccsal, 64:58-cal lettem felnőtt, és egyben U23-as magyar bajnok. Megjegyzem, mivel ebben az évben átléptem a felnőtt korosztályba, U23-as versenyeken már nem indulhatok.

Eddig kiváló magyar versenyeken elért eredményekről beszéltünk. Mi a helyzet a külföldi rendezvényekkel?

Ezek között voltak jó, és kevésbé jó eredmények is. Tudni kell, hogy a mezőny erőssége, a pálya milyensége a döntő a nemzetközi rendezvényeken, és így elsősorban a helyezés a fontos. Maga az eredmény, a mért idő is számít, de itt egy gyengébb mezőnyben is lehet kevésbé jó idővel jó helyezést elérni. Voltam Szlovéniában, Hollandiában, ahol 15 km-en országos csúcsot futottam Szófiában pedig második lettem. Felemás a kép, de biztató elemek is voltak a jövőre nézve.

Egyetemre jársz, hogy megy a tanulás?

A PTE Közgazdaság Tudományi karán szeptemberben kezdtem, első éves vagyok. Szerencsére túl vagyok a vizsgákon. Ez a terület, elsősorban a sporttal kapcsolatos része, nagyon érdekel. Lehet, hogy ezzel foglalkozom majd, de ez a döntés szerencsére még messze van.

Hogy töltöd azt, a nyilván nem sok szabadidőt, ami marad neked az atlétika mellett?

Ez egy érdekes kérdés. Vannak barátaim, akikkel nagyon szeretek együtt lenni. És bármennyire is furcsa, imádok utazni. Van egy kettősség bennem, nyilván a verseny az más, arra készülni kell, sokszor a helyszínen is, de ezen kívül sétálok a városokban, és épületeket nézek. Nem is annyira a felépítményét, hanem az egész látványt, azt, miként illeszkedik a környezetbe, oda illenek-e, milyen stílusúak. Órákat tudok ezzel foglalkozni, kikapcsol, és jól szórakozom is.

Ha az utóbbi három évet vesszük, akkor a 2023-as év hol helyezkedik el pályafutásodban?

Három olyan évem volt, amely sikeresnek mondható. A 2021-es év még arról szólt, hogy én voltam az új fiú, tapasztalatokat gyűjtöttem, 2022-ben sok minden összejött, fedettpálya, és a pályaversenyek is, és megnyertem a Szuper Ligát. A 2023-as évben már teljesen megszoktam az évad ritmusát, voltak nagyon szép első helyek, és az utcai versenyek is jól sikerültek. Egyértelmű, előrébb léptem a 2022-es évhez képest.

Milyen terveid vannak az idei esztendőre?

Ebben az évben, mivel nagyon szeretnék egy kiváló félmaratont futni, ezért fedettpályán nem igazából indulnék, de ezt majd megbeszéljük edzőmmel. Jól akarok szerepelni a PécsHarkány országúti versenyen, ahol meg akarom védeni a tavaly elért első helyem. Áprilisban lesz félmaraton, azon kell nagyon jól szerepelni, az egész edzésmetodikám is erről szól, mondhatni e köré építjük a többi versenyt is. Sajnos, az olimpián nem szerepel ez a szám, csak a maraton, de ennek ellenére vannak terveim az olimpiával kapcsolatban is. Nem a párizsival, hanem talán a következővel, hiszen még nagyon fiatal vagyok, de ez még nagyon távoli, addig még sok feladatom van.