Nagy csatában maradtunk alul a címvédő ellen

Harmincöt percen át fantasztikusan kosárlabdáztunk a bivalyerős Falco ellen, és bár a végére felőrült minket riválisunk, így is kalapemelést érdemelnek Andrija Csirics tanítványai.

PVSK-Veolia–Falco-Volvo Alpok Autó Szombathely 77-88 (21-20, 17-20, 21-20, 18-28)

Kosárlabda-NB I., férfiak. Pécs, 500 néző. V.: Papp, Magy V., Minár..

PVSK-Veolia: Illés 5/3, Goldring, Bryson 20/9, Ivosev 5, Brkics 13. Cs.: Haynes-Jones 19/12, Bíró O. 7/3, Meleg 6, Farkas 2, Popadics, Doktor. Vezetőedző: Andrija Csirics.

Falco-Volvo Alpok Auto Szombathely: Váradi 11, Benke 2, Sövegjártó 3/3, Keller 10, Golomán 11. Cs.: Hawkins 1, Verrasztó, Perl 31/3, Clark 9/6, Barac 10. Vezetőedző: Milos Konakov.

A kezdés előtt azt az egyet teljes bizonyossággal megállapíthattuk, hogy a listavezető Falco hivatalos nevénél (Falco-Volvo Alpok Auto Szombathely) csak a kispadja hosszabb. Ahogyan a feldobás előtt kicsivel Vojtek Auréllal beszélgettünk, a pécsi kosárlabda hangja találóan csak annyit mondott: „Három légiós, és egy magyar válogatott játékos....a kispadon!” És ez mindent el is mondott szerdai ellenfelünkről.

A meccset azonban úgy kezdtük el, mintha ezzel játékosaink mit sem törődnének. Egy majd három percen át tartó tökéletes védekezéssel nyitottunk, ezalatt ugyanis képtelen volt betalálni a gyűrűnkbe a Falco, közben pedig Ivosev és Bryson kosaraival magunkhoz ragadtuk a kezdeményezést is. Azért a vendégek is lassan elkezdtek magukhoz térni, de azt jó volt látni, hogy leginkább csak büntetőből voltak képesek betalálni.

Egy pillanatra a negyed felénél a vezetést is átvette a Szombathely, azonban Haynes-Jones becserélésével gyorsan újra mi vezettünk. Irányítónk kétszer is betalált kintről, sőt, a játékrész vége felé még Farkas kosarának is örülhettünk. Bár az első tíz perc záró akkordja egy Perl-dupla volt, a negyedet így is mi nyertük 21-20-ra.

Az azért sejthető volt, hogy ezt a tempót nem fogjuk tudni tartani az egész első félidőben, és a második negyed elején jött is az első hullámvölgy, ami elsősorban a támadójátékunkon mutatkozott meg. Nem nagyon ültek a dobásaink, ráadásul Brkics nagyon hamar begyűjtött három személyi hibát. Őt le is kellett ültetnie Csiricsnek, a palánk alatt ezt pedig elkezdte kihasználni a Falco.

27-29-nél a vezetést is átvették a vendégek, azonban gyorsan jött kér Meleg-büntető és egy Bryson-tripla, így ismét nálunk volt az előny. Persze ez az állapot sem volt hosszú életű, merthogy a Falconak is rögtön volt válasza. Aztán ahogy haladt előre az idő, jött újabb néhány bosszantó hiba, pár előkészítetlen dobás, egy-egy Falco-kontra és a félidő végéhez közeledve, először a meccsen meglépett hat ponttal ellenfelünk. Szűk másfél perccel a nagyszünet előtt, 34-40-nél Andrija Csirics időt is kért, mert érezte, hogy kicsit meg kell nyugtatni a csapatot.

Ami valljuk be, sikerült is. Előbb Haynes-Jones szerzett labdát és robogott végig a pályán, majd 5 másodperccel a vége előtt Bryson játszotta el ugyanezt, megspékelve azzal, hogy felpillantva az órára kivárt egy kicsit, és dudaszóra zsákolta be a gyűrűbe. Így a félidőre két pontra tudtunk zárkózni.

A harmadik negyed elején kicsit attól tarthattunk, hogy nehogy elfogyjon a lendület, azonban Illésék gyorsan megmutatták, hogy erről szó sincs. Bő három és fél perc alatt csupán négy pontot tudott szerezni a Falco, közben pedig nálunk mindig akadt valaki, aki elő tudott lépni befejező emberré, így hamar eljött az idő, amikor Milos Konakovnak is időt kellett kérnie, hiszen átvettük a vezetést, és 48-44-re tudtunk „elhúzni”.

A pauza után gyorsan csinált is egy 4-0-t a vendéggárda, ahelyett azonban, hogy megtörtünk volna ettől, Bryson, Bryson, Bíró sorrendben három triplával válaszoltunk. És bizony 57-48-nál nem is nagyon akartunk hinni a szemünknek. Talán kicsit túl szép is volt, mert persze azonnal jött egy gödör, és néhány szerzett labdával a Falco Perl és Golomán vezetésével villámgyorsan felzárkózott. Annyira, hogy egy perccel a negyed vége előtt már csak egy pont maradt a vezetésünkből. Egy Csirics-időkérés után ráadásul még egy vendég-kosár zárta a negyedet, így az utolsó tíz percnek 59-60-ról kellett nekivágnunk.

Ráadásul egy Perl, és egy Clark hármassal indult a záró etap, így nem voltak jók a kilátások a negyedik negyed elején. És ahogy haladtunk előre, egyre rosszabbul nézett ki az összkép, Perl ellenállhatatlan játékának köszönhetően ugyanis alaposan meglépett a Falco, a negyed derekán már 74-62 volt oda. És egy hosszabb gólcsend után hiába kezdtünk újra kosarakat szerezni, sajnos a vendégek is folytatták a pontgyártást, így bő három perccel a vége előtt veszni látszott minden.

Menni azért mentünk előre becsülettel, de a tíz pont kürüli differencián érdemben már nem tudtunk változtatni. Végül 88-77-re nyert a Falco, de látva a negyven percet, nem tehetünk szemrehányást a nagyot küzdő, de a végére kicsit elfáradó csaptunkra.

Andrija Csirics: - Jó úton indult el a csapatom, 35 percig küzdötte, hajtottak a fiúk. Az utolsó 5 percben sok vesztettünk az energiáinkból, kevésbé koncentráltunk, ami ezzel együtt jár, de tetszett, ahogyan harcoltunk, igyekeztünk a támadólepattanókra figyelni, valójában mindent megcsináltak, amit terveztünk, de ahogy mondtam is, látni akartam a csapattagok szemeiben a győzni akarást, és ezt ma láttam is. Nem szégyen a Falco ellen így kikapni, folytatjuk a munkát, pár helyen változtatunk, hogy még több extra kerüljön a játékunkba. A Szolnok elleni meccsünk elmarad, jövő vasárnap a Sopront fogadjuk, innentől kezdve rájuk fogunk koncentrálni.