A PVSK maraton futója Szabó Tünde, már ott van az olimpián Rió-ban. Elutazása előtt, nemcsak őt, de edzőjét, Freirer Balázst és Czerpán Istvánt, a PVSK elnökét is kérdeztem az esélyekről.
A PVSK-s versenyző legutóbb tizenhat évvel ezelőtt, a 2000-es sydney-i olimpián vett részt, igaz akkor rögtön két sportoló képviselte az egyesületet.
Mikor jöttél rá arra, hogy esetleg olimpiai résztvevő lehetsz?
Első maratoni versenyemet 2014. márciusban futottam Pozsonyban. Jobb idővel értem célba, mint gondoltam, 2,44:37-et mutatott az óra. Akkor jöttem rá, hogy van esélyem az olimpiára. Tavasszal csak megközelíteni akartam a szintet, és 2,45-öt futottam. Megfelelőbb edzésekkel őszre sokkal jobb formába kerültem. Felkészülésként több félmaratont futottam, és végül október 25-én Frankfurtban 2,41:09 időt sikerült futnom. Ezzel sokat javítottam az egyéni csúcsomon, de nem vagyok vele elégedett, mert ennél jobbat is tudhattam volna, ha nem hátráltat előtte egy betegség. Az Olimpián a legjobb eredményt szeretném elérni a három magyar induló közül.
Régebben más sportágat is műveltél?
Versenyszerűen úsztam 8 és 11 éves korom között, de mindig is futni szerettem a legjobban, 12 éves korom csak futással foglalkozom. Először csak heti 2-3-szor edzettem, és kb.2-3 km-t. Versenyeken főleg 800 méteren indultam. Jó eredményt inkább csak serdülő koromra értem el, addigra már heti 4-5 alkalommal edzettem, úgy napi 6 km-t futottam akkor. 1500 méteren 4,48-at értem el, amivel az OB-n a negyedik helyen végeztem, 2000 méteren 6,36-ot futottam, ami ezüstérmet ért. Középiskolás koromban nem voltam elég motivált, csak annyit edzettem, hogy jó alakom maradjon.
Ezután jöttek az utcai futóversenyek
Igen, 18 éves koromban kaptam kedvet az utcai versenyekhez. Elkezdtem napi 12-18 kilométert futni. Egyre jobban szerettem edzeni. 21 km-en 80 percet, 10 km-en 38 percet, 1500 méteren 4:43-at, 5000 méteren pedig 17:45-öt futottam az utánpótlás korosztályban. 2010-ben, 21 éves koromban gyermeket vállaltam. Terhesen csak nagyon könnyen edzegettem, szülés után két hónapot ki is hagytam, ez csak kevésbé akadályozta az edzéseimet, amelyeket azért az elejétől kellett kezdenem. Fokozatosan emeltem a kilométereket, hogy az ízületeim megerősödjenek, bírjam a terhelést.
Először csak pályaversenyeken, és mezein indultam, de 2013-ban, ősszel már 77 perceket futottam félmaraton távon, dombos pályákon. A legjobb időm 75:40 perc volt, amit Szarajevóban értem el. Lengyelországban 10 km-en 35:50-et értem el. 2014-ben kezdtem el maratón futást. Többségében edzésszerűen, sok marathont futottam. Abban az évben tavasszal háromszor is sikerült 2:45 ön belül teljesíteni a távot. A rengeteg kilométerből lassabban futottam versenyeken, de már nem volt izomlázam a maratón távok után, és gyorsabban regenerálódtam, mint régebben. 2015-re már az Olimpia volt a cél.
Beszéljünk egy kicsit a felkészülésről
Télen a felkészülésem nem sikerült túl jól. Sokszor nem úgy alakultak a dolgaim, ahogy azt elterveztem. Miután úgy alakult, hogy önállóan járok versenyezni, bele kellett rázódni, hogy saját magam menedzselése rengeteg munkával jár. Október végére sikerült annyira felkészülni, hogy végre megfutottam a szintet. Sokat segített a felkészülésemben edzőm, Freier Balázs. Támogatta, hogy minden hétvégén versenyezzek, ami a legjobb felkészülés.
A könnyű edzéseket hegyen, vagy terepen futottam, kerékpárúton hosszú résztávoztam a pályán rövid résztávokat teljesítettem, majd átmozgatás után jött a felmérő verseny. Az összes versenyemre szívesen gondolok vissza, ha bőrig áztam azért, ha napsütésben futottam, akkor meg, azért. A legtöbb versenyemet edzésként futottam, ezért azokat nehezebben, nagyobb fáradtsággal teljesítettem, mint azt a verseny, amikorra a csúcsformámat tartogattam. Jobban szeretek futni, amikor a versenyen körbevesznek, szurkolnak és gratulálnak az emberek, mint otthon egyedül.
- Nem tartom magamat tehetséges futónak, az adottságaim sem a legjobbak, hiszen rövidek a lábaim – mondta a PVSK versenyzője. – Amit eddig elértem, azt szorgalommal sikerült. Sokat kell dolgozni, futni. Engem ez visz előre. Nem tartom magamat munkamániásnak, egyszerűen csak szeretek futni.
Hol érted el a legjobb eredményeidet, és mit vársz a Játékokon?
A legtöbb jó eredményemet eddig, Horvátországban és Boszniában értem el. A Balkánon felkapottabb, és támogatottabb sport a futás, mint itthon, és a melegebb éghajlat is kedvez nekem. Az olimpián szeretnék 2 óra 38 perc körül teljesíteni, amire szerintem meg is van az esélyem, jó erőben vagyok. A felkészülés nagyját itthon csináltam végig, a Mecsekben futottam sokat az erdőben, illetve a kerékpár utakon. Remélem Rióban is jók lesznek a körülmények, és sikerül a középmezőnyben végeznem – fejezte be Tünde.
Freier Balász Tünde edzője az esélyekről beszél: - Tünde szerencsésen megérkezett Rió-ba, egyébként augusztus 14-én fut majd, magyar idő szerint 14 30-kor. A felkészülése jó sikerült, tudni kell, hogy az utolsó héten, ami már a helyszínen telik, csak nagyon visszafogott edzést szabad tartani, hogy úgymond „éhes” legyen a versenyző. Az ezt megelőző két hétben viszont nagyon komoly munkát végzett el Tünde.
Hogy mit várok tőle? Azt kell mondanom, hogy a felkészülés nagyon jól sikerült, tehát én őt a középmezőnybe várom, legalábbis ezt tartanám sikernek. Több mint 200 ország vesz részt az olimpián, és minden ország 3-3 versenyzőt indíthat. Biztos nem lesz teljes a mezőny, de hogy sok induló lesz az valószínű. Az ottani időjárás lehet, hogy egy kicsit nehezítő körülmény, de szerintem remek formában van Tünde, és a várakozásnak megfelelően szerepel majd. Én, mivel nem sikerült elkísérnem őt, itthonról követem az eseményeket, és vasárnap 14:30-kor ott leszek a TV előtt, és erre bíztatok mindenkit.
Czerpán István a PVSK elnöke: - Azzal kezdeném, hogy amit most érzek Tünde olimpiai részvételével kapcsolatban, az az öröm és a büszkeség. Egyrészt örülök, mert 16 év után ismét van a PVSK-nak olyan sportolója, aki képviselheti hazánkat, Pécset, és nem utolsó sorban Egyesületünket a Játékokon. Másrészt azért is örülök, mert egy nagyon nehéz helyzetben levő sportág képviseletében van jelen Rióban. Ha nem is ér el kimagasló eredményt, akkor sem bánkódunk, bár abban a környezetben egyéni csúcs is remek eredménynek számítana. Azzal a tudattal figyelhetjük majd az olimpiai küzdelmeket, hogy ott van egy PVSK-s sportoló is a résztvevők között és érte is izgulhatunk.
Nyilas László
Események
2024. december
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 1
-
-
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
-
-
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
-
-
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
-
-
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
-
-
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
-