Lomb Ádámmal értékeltük az idei év első félévét

A PVSK atlétikai szakosztályának egyik kiemelkedő futója, egyben tehetséges versenyzője az a Lomb Ádám, aki több jó eredményen keresztül jutott el a félév néhány jó helyezéséig, és hosszútávú terveiről már most megfogalmazott nagyon fontos, a pályafutását is befolyásoló tényezőket.

- Hogyan kezdődött számodra az első félévi versenyszezon?

Sajnos, elég rosszul indult, mert covidos lettem, ezért fedettpályán nem indultam. Majd következett egy spanyol edzőtábor, ahonnét hazatérve apró, de bosszantó, sérülések zavarták a felkészülésemet, a csonthártyám is be volt gyulladva, ezért a fedettpályás szezont kihagytam. Majd következett a szabadtéri szezon első igazán fontos versenye, a Pécs-Harkányt országúti futóverseny, amelyet megnyertem.

- Azt gondolom, a Pécs-Harkány futóverseny első helye, az mindenképpen sikernek mondható, és jó alap volt a következő versenyekre.

Igen, március elején már jó formában éreztem magam, bár nem javítottam meg a tavalyi évben elért egyéni csúcsomat, jól jött ez a gőzelem, mert ez egy nagyon jó felmérő táv is volt, megmutatta hol tartok, és értéke pedig az, hogy ez egy népszerű, tradicionális rendezvény, sok jó futóval. Ráadásul a táv nagyjából megfelel a félmaratonnak, így jó felkészülést jelentett erre a távra. Áprilistól minden kiegyenesedett, jöttek a jó eredmények, és én is jó erőben éreztem magam. Itt megjegyezném, hogy tavaly nagyon magasa tettem a lécet, ha ahhoz képest nézem a Pécs-Harkányt, talán lehetett volna jobb is az időeredményem.

- Mik voltak legjobb egyéb eredményeid?

Ebben a félévben számomra az egyik igazán fontos verseny, a 10 000 méteres magyar bajnokság volt felnőtt kategóriában, amelyet az addigi legjobb eredménnyel sikerült megnyernem. Ez volt a harmadik magyar bajnoki címem. Az idővel is elégedett vagyok, annak ellenére is, hogy a verseny közben nem volt igazán nagy tempó, de ez a siker az alaphangot megadta a további időszakra. Azért is fontos volt ez a jó eredmény, mert a későbbiek során szeretnék a még ennél is hosszabb távokra összpontosítani. A tavalyi gyengébb 5000 méteren elért eredmény után az országos bajnokságon szerzett harmadik helyezés jó eredményeknek mondható. Előtte még egy boszniai versenyen is nyernem 3000 méteren, ahol a legjobb szerb, horvát és bosnyák futók is részt vettek.

- Úgy tudom, egyetemre jársz, hogy megy a tanulás?

A PTE Közgazdaság Tudományi karán tavaly szeptemberben kezdtem, az első évet végeztem. Szerencsére túl vagyok a vizsgákon. Ez a terület, elsősorban a sporttal kapcsolatos része, nagyon érdekel. Lehet, hogy ezzel foglalkozom majd, de ez a döntés szerencsére még messze van. Nagyon segítőkészek az egyetemen, minden versenyemre el tudtam, és az ígéret szerin, el is tudok menni a jövőben is.

- Ha az előző három évet vesszük alapul, akkor ez a félszezon év hol helyezkedik el pályafutásodban?

Három olyan évem volt, amely sikeresnek mondható eddig. A 2021-es év még arról szólt, hogy tapasztalatokat gyűjtöttem, 2022-ben sok minden összejött, nemcsak szabadtéren, de a fedettpályán is. És úgy gondolom, hasonlóan sikeres volt a tavalyi év is. Most az év eddigi eredményei jó kiindulási alapot jelenthetnek a második félévi versenyekre, amelyekre már most készülök. Mivel a betegségem és a sérülésem után sikerült felvennem az évad ritmusát, ebben a hat hónapban is voltak nagyon szép első helyek, és az utcai versenyek is jól sikerültek, ezért úgy gondolom, hogy egy lépcsőfokot feljebb léptem a 2023-as évhez képest.

- Milyen terveid vannak még az idei esztendőre?

Ebben az évben még nagyon szeretnék egy kiváló félmaratont futni, szeptemberben lesz az országos bajnokság. Közvetlenül utána lesz a csapatbajnokság, amelyen, rövidebb távokon indulok majd, segítve ezzel is a csapatot. Mint említettem, hosszabb távra összpontosítok, az egész edzésmetodikám is erről szól, mondhatni e köré építjük a felkészülést, és a versenyeken való részvételt is. A későbbiek során, majdnem a 10 000 méter lesz majd a legrövidebb táv a repertoáromban, ezért indulok utcai-és egyéb nemzetközi versenyeken is. Vannak terveim az olimpiával kapcsolatban is, hiszen még nagyon fiatal vagyok, de ez még nagyon távoli jövő, addig még sok feladatom lesz, amelyeket szeretnék jól megoldani.

Jelenleg: tanuló, Közgazdaság Tudományi Egyetem, Pécs

- Ádám eddigi teljesítményéről megkérdeztük Freier Balázst, az atlétikai szakosztályunk vezetőjét, aki Ádám edzője is.

A téli időszakban a felkészülés részeként három nemzetközi félmaratoni versenyt, valamint a közel 26 kilométeres, Pécs-Harkány futóversenyt, amelyet Ádám meg is nyert, is beiktattunk. Elsősorban az állóképességét fejlesztettük. Ez az április végi 10 000 méteres bajnokságon kamatozott a legjobban. Megnyerte a 25 körös felnőtt magyar bajnokságot (10 000 m) új egyéni csúccsal, 29:49-es idővel. A nagy meleg miatt már csak pályaversenyeken indult, ott is a hosszabb távokon, 1500 métertől-5000 méterig. 1500 méteren első futásra csak 0,1 másodpercre maradt el az egyéni csúcsától (3:50,01), de 3000 méteren és 5000 méteren is új egyéni csúcsokat állított fel. Ezeket a számokat csak kirándulásnak terveztük, és felkészülésnek az őszi hosszútávú versenyekhez.