Arról a sportágról beszélünk, amely az év minden versenyén bizonyítja, hogy, noha nem olimpiai sportág, mégis a világ legnagyobb stadionjában, a természetes környezetben bonyolított rendezvényeken a legnagyszerűbb érzéseket szabadítja fel a résztvevőkből.
Vonyó Péter szakmai vezetővel egyrészt beszélgettünk arról, hogy mit sikerült megvalósítani a tervezettekből, másrészt szót ejtettünk az értékekről, és a jelenlegi helyzeten keresztül érintettük a már javában működő szakosztálymodellt is. A versenyek részletes érkélésére nem tértük ki, hisz azt menet közben már megtettük.
- Mi a mérce számodra, az egyes versenyeken való jó szereplés, vagy az évek óta működő modell, amely a formát adja a szakosztályi életnek. Miként működött ez az első félévben?
Természetesen örülünk annak, hogy az ebben a félévben is születtek nagyon jó eredmények, de ez önmagában egy adat, amely nem ad átfogó képet a teljes szakosztályi munkáról, és a benne zajló folyamatokról. A tavalyihoz hasonlóan nagyon nehéz volt az idei első félév is – kezdte értékelőjét a szakmai vezető, majd így folytatta. – A legfőbb eredmény, hogy mi indítottuk a legtöbb váltót az országos versenyeken az első félévben, és mivel minden építkezés egy folyamat, ezért ez egy nagy előrelépés az elmúlt évekhez képest.
Másrészt a versenyeken a nagy létszám miatt sokan tudtak jó helyekre odaérni, de hangsúlyozom, hogy továbbra is az építkezés a legfontosabb feladat. Engem nem igazából a ranglistán elfoglalt évvégi helyünk érdekel majd, sokkal inkább az a minőségi munka, ami mögötte van, és a verejtékes edzésekkel kivívott helyezések. A szakosztályi modell szempontjából nagyon fontos, hogy a korosztályi csoportok kialakultak, és pozitív összetartás működik közöttük, és ez mindenre jó hatással van.
- Mik a kiemelkedő eredmények, és a legértékesebb elemei a szakosztálynak?
Az elért jó eredmények nagyon fontosak, hiszen ezek objektív mutatói az elvégzett munkának, megmutatják azt, hogy hol tartunk, és mit kell elvégeznünk a jobb szereplésért. Nem utolsó sorban megmutatják azt is, honnan hová lehet eljutni, ha alázattal műveled ezt a sportágat. A magyar utánpótlás a junior korosztályig bezárólag, most már néhányan világszinten teljesítenek, de még nem vagyunk ott az elitben, de oda igyekszünk, és ez elsősorban a jó eredményeken keresztül lehetséges. Óriási érték, hogy ebben a félévben utánpótlásba ismét nyertünk országos bajnokságot, ezzel sok pozitív inger érte a versenyzőket. Összegezve, jók az eredmények, de tovább haladunk a fejlődés útján, úgy is, hogy a belső kohéziós erőket is erősítjük, és hasznosítjuk a célok érdekében. Az egyik nagy érték, hogy lett országos bajnokunk illetve, hogy voltak válogatottak is a szakosztályból, például Benke-Somorjai Dávid, aki két világversenyen is képviselte szakosztályunkat.
Nagy értékünk az évről-évre növekvő létszám, valamint a családias hangulat, jelenleg több mint száz fővel rendelkezünk. Nálunk mindenki megtalálja a sportág lényeget. Van, aki csak kedvtelésből a mozgás öröme miatt jön el hozzánk, és vannak olyanok is, akik a versenyeken akarnak jó eredményt elérni. Mindkét kategória nagy értéke a szakosztálynak, mert örömet szerzünk sok embernek, miközben közösséget építünk.
- Beszéltünk már az új szakosztályi modell kialakításáról. Most hol tart ez a folyamat?
A megvalósításban nagyon szépen haladunk az eltervezett úton, és az ehhez szükséges szakmai háttér is adott, a jelenlegi létszámunkhoz az edzői és a logisztikai háttér megvan. A hétköznapok sok többletmunkát igényelnek, valamint nagymértékű összefogást, és egymás önzetlen segítését is. A szakosztályi modell nem valami jól hangzó jelző, hanem egy tudatosan építkező folyamat, amely hosszú évek kemény munkájával teljesedik ki.
- Az új modell kialakításában szakemberek is fontos szerepet játszanak.
Ez pontosan így van. Tudomásul kell venni, hogy ezt a munkát magas szinten csak jól képzett szakemberek tudják sikeresen elvégezni. A sportág nagyon diverz, vagyis, a serdülőktől a felnőtteken át a szeniorokig, minden korosztályban, a 6 évestől a 90 éves korig az összes korcsoport megtalálható. Ez egy családi sport, ahol nemcsak az eredményekért küzdenek, de szeretnék jól is érezni magukat a résztvevők. Ez bonyolultabbá teszi a szakmai munkát is. Itt a tízéves végig hangosan szurkol a 80 év felettieknek a versenyeken, és ez fordítva is igaz. Visszatérve a szakmai képzésre, Becze Rita, Kersity András és Topán Gábor az utolsó évét kezdi meg Egerben egy emelt szintű edzőképzésen, amely sikeres befejezése után, a szakmai munka színvonala is emelkedik majd. Rövidesen elkészítik diplomamunkájukat, és szakedzők lesznek. Az országban is ritka, ha valamelyik szakosztálynál van egy szakedző, nálunk három is lesz, és ez óriási érték.
- Mik a legfontosabb feladatok a második félévben?
Mi versenyt csak jövőre rendezünk, ez az országos váltóbajnokság lesz, ami egy nagy rendezvény, ennek az előkészületei már a következő félévben elkezdődnek, ezen kívül is lesznek fontos események. Lesz például felnőtt európa bajnokság, amelyre már most el kell kezdeni a felkészülést, hiszen tőlünk is lesznek résztvevők. Ősszel lesznek országos versenyek, amelyekre szintén szeretnénk jól felkészülni. Integrálnunk kell a tavaly indult kezdőcsoportunkat a versenyfolyamatba. Ez a rövidtávú rendezvényeken valósul majd meg elsősorban. Ezeknek majd a gazdasági háttereit is biztosítani kell, ami nem egyszerű feladat. Július második felétől edzőtábor kezdődik a Bács-Kiskun vármegyei Kaskantyún. Még 2018-ban kialakítottunk egy stratégiát, miszerint az utánpótlásra épülő folyamatos létszámnövelés néhány év múlva érjen el oda, hogy országosan, és nemzetközi szinten is meghatározó tényezővé váljon a szakosztály. Hogy mi lesz évek múlva, nem tudom, de a sportág bizonyosan fejlődni fog, hogy milyen irányban, abban óriási felelősségünk van nekünk is, a sportágban jelenleg tevékenykedőknek - fejezte be Vonyó Péter.
Események
2024. október
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 30
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
-
-
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
-
-
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
-
-
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
-
-
- 28
- 29
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
-