Vadász Kitty, a Pécsi VSK magasugrója holtversenyben ezüstérmet szerzett a franciaországi Lyonban rendezett Masters Atlétika Világbajnokságon. A vele készült interjúból az is kiderül, milyen állomásokon keresztül alakult ki a talán egész életre szóló sportolói pályafutása.
Hol születtél, mivel foglalkoztak szüleid?
Tatán születtem, édesanyám pedagógus volt, sikeres testnevelő, édesapám műszerész, ő műszaki beállítottságú ember volt.
Hogyan lettél sportoló?
Tatabányán kezdtem atletizálni 1983-ban, 1991-ben kerültem a Pécsi Tanárképző Egyetem testnevelés- földrajz szakára, azóta vagyok a PVSK igazolt versenyzője. Legjobb eredményem egyéni felnőtt magasugró bajnokságon 4. hely volt 170 cm-rel.
De hát Te balettoztál, sőt kipróbáltad a görkorcsolyázást, a rövidpályás gyorskorcsolyázást is versenyszerűen. Ez elég kacskaringós útnak tűnik a magasugrásig?
Igen, jók az értesüléseid! Három éves koromtól balettoztam, majd az atlétika mellett néhány évig görkorcsolyáztam is, amely sportágban magyar válogatottként, a franciaországi Európa bajnokságon résztvevő is voltam. Megpróbálkoztam a rövidpályás gyorskorcsolyával is. Tatabányán hétpróbázó is voltam, de Pécsre kerülésem óta elsősorban a magasugrással foglalkozom.
Kicsit beszéljünk a Vb-ről is…
A világbajnokságot Franciaországban, Lyonban rendezték. Senki ne gondolja, hogy egy szeniorverseny különbözne egy akármilyen világversenytől. Nagy a felhajtás, megnyitóünnepséggel kezdünk, felvonulnak az országok, mint egy másik világversenyen. A mostani Masters VB-n több mint 8000 (!) résztvevő volt, elsősorban a futószámok felkapottak. Érdekesség, hogy jóval több férfiversenyző van, mint hölgy. Egy-egy korosztályban 50-60 résztvevő is benevez. A korcsoportok 35 évtől felfelé 5 évenként emelkednek, a legfelső korcsoport a 95 év felettieké, én a W40-es korosztályban, a negyven év feletti hölgyek között indultam, ez a mezőny nagyon erős volt. Persze a Vb egyúttal, jó buli is, sok ismerőst, barátot is szerezhetsz.
Miként zajlott a verseny?
2010 óta veszek részt ilyen jellegű versenyeken, és eddig ahány világversenyen elindultam, mindig dobogón végeztem. Ezt a Vb-t megelőzően Lengyelországban az Eb-n bronzérmet szereztem. Jó ajánló levéllel érkeztem tehát. A Vb-n magasugrásban 15-en neveztek előzetesen, de csak 14-en jelentek meg a helyszínen, végül kilenc országbeli versenyző indult ténylegesen. Ezek az országok a következők voltak: USA, Ausztrália, Nagy Britannia, Mexikó, Kína, Lettország, India, Németország, és Magyarország. Látható, hogy a világ minden részéről érkeztek versenyzők. Az első helyet a Nagy Britanniából érkezett hölgy nyerte 167 cm-rel, Az én 160 cm-em egy ezüstérmet ért.
Mi a következő megmérettetés, és hogyan készülsz?
A következő ilyen Vb jövőre az ausztráliai Perth-ben lesz, de előtte 2016 március 29-től április 3-ig az olaszországi Anconá-ban fedett pályán is indulok az Eb-n. A kérdés második felére az a válaszom, mivel Pécsett nincs fedett pályás magasugrási lehetőség, ezért Bonyhádra járok át a szezon kezdetén. Ferenczi Imre foglalkozik velem, aki több mint húsz éve az edzőm, és nagyon jól tudunk együtt dolgozni. A szabadtéri edzéseket a PVSK pályán végzem, részben saját edzésterv alapján, természetesen az edzőm is segít. Itt szeretném elmondani, hogy mivel a költségek csak nem teljes egészét én állom, minden támogatót, és támogatást nagyon szívesen veszek. Ezúttal is köszönöm a PVSK-nak a nekem nyújtott segítséget, és az anyagi támogatást.
Mivel foglalkozol a civil életben?
Testnevelő tanárként dolgozom, egy általános iskolában, két gyermekem van, Lilien és Martin, ők még iskolába járnak. Úgy gondolom, minden időmet jól használom ki, a család mellett tudok időt szakítani a mindennapi sportra, így kerek az életem. Természetesen a családom is mindenben segít, támogat, ezúttal is köszönöm nekik, nélkülük nem jöhettek volna létre ezek a kitűnő eredmények.
Van-e valami érdekesség, amit elmondanál?
Bár közvetlenül nem ehhez a Vb-hez kapcsolódik, de végül is egy érdekesség. Legutóbb, anyagi okok miatt lemaradtam egy külföldi versenyről, az egyik nagy pécsi edzőterem, ahova edzeni járok, a Professors’ Gym vezetői - egyébként ők azok, akik segítenek a felkészülésemben is - megkerestek, hogy vegyek részt egy fitneszversenyen. Vonakodtam tőle, de végül beneveztem a 35+ korosztályba. Gondoltam, legalább így is készülhetek egy megmérettetésre. Aztán ott derült ki, hogy törölték a korcsoportomat, és a 25+ mezőnyében kellett indulnom, és itt második helyet szereztem. A fiatalabb lányok nem hitték el, hogy már túl vagyok a 35-ön.
Biztosíthatom Önöket, hogy ezentúl e sorok írója is a hitetlenek táborába tartozik majd!
Nyilas László
Események
2024. november
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 28
- 29
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
-
-
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
-
-
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
-
-
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
-
-
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 1
-