Hiába Brkics extrája

Szerb centerünk a szezon talán legjobb játékát nyújtotta, neki köszönhetően volt is sanszunk a Körmend legyőzésére, de végül nem sikerült a bravúr.

PVSK-Veolia–Egis Körmend 80-84 (22-29, 20-19, 19-20, 19-16)

Kosárlabda-NB I., férfiak. Pécs, 900 néző. V.: Győrffy, Farkas, Török.

PVSK-Veolia: Haynes-Jones, Goldring, Bryson 12/3, Ivosev 18, Brkics 30/6. Cs.: Illés 2, Carpenter 5/3, Meleg 7, Bíró O. 6. Vezetőedző: Andrija Csirics.

Egis Körmend: Stokes 32/6, White 15/12, Takács, Szavics 4/3, Gordon 14. Cs.: Henry 14/6, Ferencz 2, Krivacsevics, Kenéz, Martinez 3. Vezetőedző: Antonisz Consztantinidesz.

Újra teljes csapattal készülhettünk soros bajnoki mérkőzésünkre, ugyanis az egy hete igazolt Kenneth Anthony Carpenter játékengedélye is rendben volt már a Körmend elleni derbi előtt. Persze így sem ígérkezett könnyed ujjgyakorlatnak a találkozó, még hazai környezetben sem, hiszen mégiscsak a tabella negyedik helyén álló rivális érkezett a Lauber Dezső Sportcsarnokba.

Jó hangulatban indult a meccs, két okból is. Egyrészt a vendégeket népes szurkolósereg kísérte el Pécsre, másrészt pedig mi kezdtük jobban a meccset, ami persze gyorsan meg is alapozta drukkereink kedvét. Sajnos azonban 6-1 után alaposan beragadtunk, és a Körmend egy 11-0-s szériával nem csak a vezetést vette át, de villámgyorsan meg is lépett. Ez a hat pont körüli előny pedig az első negyed végéig ott is maradt. Bár támadásban gyorsan összekaptuk magunkat – leginkább Brkicsnek hála –, de a védekezésünk sajnos nem igazán találta az ellenszert a Körmend külső dobásaira.

Az azonban bíztató volt, hogy a második negyedet Ivosev két büntetőjével, két jó védekezéssel és egy gyors indítás végén Carpenter első PVSK-s kosarával indítottuk. Bár a 4-0 a játékrész elején olyan nagy rohanásnak még nem volt nevezhető, de a vendégek mestere is érezte, hogy a védekezésünk sokkal masszívabb lett, így időt is kért.

Ez pedig sajnos jót is tett a Körmendnek. Ismét elkezdtek kintről dobálni, ez pedig érezhetően elbizonytalanított minket, és a két csapat közti távolság is növekedésnek indult. Amikor már kilenccel ment az ellenfél, és Bryson épp a haramadik személyi hibáját gyűjtötte be, nem volt túl jó a kedvünk, azonban Ivosev harcossága itt átlendített minket egy holtponton. Az ő kosaraival visszajöttünk 34-37-re, itt azonban 5 körmendi pont jött újfent – közte persze egy triplával.

Aztán megint Ivosev igyekezett csapatunk élére állni, és úgy is tűnt, hogy ez a felállás működik. Csakhogy mire elkezdhettük volna szövögetni tervünket az egyenlítésről, két újabb vendég-hárompontos süllyedt el a gyűrűnkben, így másfél perccel a nagyszünet előtt időt kellett kérnie Andrija Csiricsnek. Végül a slusszpoén a miénk lett a félidő végén, egy labdaszerzés után Brkics zsákolása formájában, igaz még így is a vendégeknél volt az előny.

Nem indult jól a harmadik negyed, négy körmendi pont érkezett ugyanis kezdésnek, ráadásul egy-két véleményes játékvezetői ítélet után kezdett úgy tűnni, mintha túl idegesek is lennénk. Szerencsére ez csak pár pillanatig tartott, gyorsan összekaptuk ugyanis magunkat. Bár ellenfelünk meglehetősen könnyedén tudott kosarakat szerezni, de legalább a triplazuhatag alábbhagyott, ez pedig az ezúttal is a zseniálisan játszó Brkicsnek köszönhetően azt is jelentette, hogy ismét elkezdtünk felkapaszkodni.

Mínusz tízről sikerült 54-58-ra felküzdenünk magunkat, és már épp kezdhettünk volna bizakodó hangulatba kerülni, amikor Brkics megkapta negyedik személyi hibáját is. Ezzel párhuzamosan ráadásul ismét nyolcra nőtt a hátrányunk, a harmadik negyedből pedig már csak kevesebb mint három perc volt hátra. Erre jött még rá az, hogy Ivosev is a kipontozódás szélére sodródott, a Körmend előnye pedig addig nem látott, 12 pontosra duzzadt. A negyed végén még azért izzadtunk egy kicsit, hogy ne vesszen el minden remény, ami mondjuk, hogy sikerült is, Bryson három büntetőjével és Ivosev küzdős duplájával vissza tudtunk kapaszkodni 7 pontra.

A záró felvonás pedig rosszabbul aligha indulhatott volna. Egy teljesen ártatlan szituáció után ugyanis, amikor már állt a játék sportszerűtlen hibát fújtak Ivosevre, aki ezzel kipontozódott. Egyik vezérünket tehát gyakorlatilag az utolsó tíz percre elveszítettük. Nem törtünk azonban össze, és nem kerestünk egy kardot sem, hogy beledőljünk, inkább egy pazar 8-1-es szériával nyitottunk, így Meleg kosara a végén már az egyenlítést jelentette. Nem csoda, hogy itt már a csarnok is robbanás-közeli állapotba került, mint ahogyan az sem, hogy itt jött egy kisebb holtpont.

Bár Meleg úgy helyettesítette a pályán Ivosevet, hogy szinte fel sem tűnt a hiánya, amikor ismét meglépett 5 ponttal ellenfelünk, bő öt perccel a vége előtt Csirics-mester időt kért, hogy kicsit megnyugtassa játékosait. Nem volt könnyű dolga, hiszen a második vezér is kiesett, Bryson rosszul esett, és nagyon úgy tűnt, hogy nem is tudja folytatni a játékot. Sőt, a végéhez közeledve Haynes-Jones is kipontozódott, és White büntetőjével már 77-83 volt az állás, veszni látszott minden. Az esélyünk azonban még így is megvolt az egyenlítésre, köszönhetően Brkics triplájának. Utána ugyanis még Illés is ráemelhetett egyet – ami azonban kimaradt, így az utolsó 16 másodpercben egy vendég-büntető lett az, ami végleg megpecsételte a sorsunkat.

A vereség ellenére három játékost ki kell emelnünk, hiszen Brkics 30 pontja (közte két tripla) mellett 11 lepattanóval zárt, Ivosev 18 pontjával második legjobb dobónk lett, és Meleg Gergő 7 pontjához leszedett 11 lepattanót. Nem a palánkok alatti teljesítményen múlt tehát.

Andrija Csirics: - Az egyik probléma az volt, hogy az elején kaptunk nyolc triplát, mi pedig csak egyet dobtunk. Próbáltuk megállítani őket, de végül ott hagytuk üresen az ellenfelünket a vonalon. Nem értem miért történt ez, lassúak voltunk. Dobtak nyolc hármast és nem is tűnt nagynak a különbség a félidőben, 6-8 ponttal vezettek, aztán megpróbáltunk úgy visszatérni a pályára, hogy megtaláljuk az embert, aki kívülről eredményes. Brkics, Toma (Ivosev) jól játszottak, megtalálták a jó megoldásokat, de így senki nem győzi negyven percen keresztül. Nem volt meg a kellő energia, felébredtünk megint 3-4 perccel a vége előtt, de ez nem elég. Azt az energiát kellene az egész csapatnak az egész mérkőzésen tartania. Legfőképpen egy ilyen csapattal szemben, mint a Körmend.