Két PVSK-s tájfutó szerepelt a felnőtt Európa-bajnokságon

A versenyt az MTFSZ által megbízott Tabáni Spartacus rendezte. Az eseményre a Vértesben került sor, páros évről lévén szó, erdei számok voltak műsoron. A megmérettetés egyben az idei világkupa sorozat harmadik fordulója is volt.

Magyarország másodszor volt a tizenhatodik alkalommal megrendezett Európa-bajnokság házigazdája, legutóbb itthon 2002-ben, Sümegen találkoztak a kontinens legjobbjai. A 2009-es világbajnokság óta ilyen magas szintű felnőtt tájfutó esemény nem volt hazánkban. A selejtezőt Csákberényben, a Horog-völgyben rendezték, az egyéni döntők helyszíne a csókakői vár tövében, a váltóé pedig a várgesztesi Villaparknál volt.

Négy földrész 35 országának 174 férfi és 127 női versenyzője vett részt az eseményen. A magyar színeket a rendező ország magasabb kvótáját kihasználva, minden idők legnépesebb csapata képviselte. Magyar tájfutó még nem állhatott dobogóra EB-n, Monspart Sarolta 1964-es ötödik, Domonyik Gábor 2002-es hatodik, valamint a férfi váltó 1962-es hatodik helye a legjobb eredményünk. A középtávú selejtezővel kezdődött a hazai rendezésű Európa-bajnokság.

Az eseményen két tájfutónk Becze Rita és Baumholczer Máté is részt vett.

Vonyó Péter a tájfutók szakmai vezetője igy értékelte versenyzőink szereplését.

Mindkét versenyzőnkkel teljes mértékben elégedett vagyok. A középtávú selejtezőn Becze Rita 28. helyével nem került döntőbe. Ez a táv Ritának inkább a hosszútávra történő felkészülést szolgálta, ezért is indult ezen a távon, de így is ragyogó eredmény ez a brutálisan erős mezőnyben. Még a legjobbaknak is nagyon nehéz volt ez a táv, voltak egészen elemi hibák is, amelyeket máskor nem követnek el a résztevők.

Máté, aki mindhárom számban indult, a középtáv harmadik futam selejtezőjében a 15. lett, a döntőben a 42. helyet szerezte meg, neki az első és az utolsóelőtti pontban maradt pár másodperc, amivel előrébb végezhetett volna. A Vértes nagyon nehéz, változatos terep, amely próbára tette a legjobbak képességeit is.

Hosszútávon Rita 59. helye szintén dicséretes, nemkülönben Máté 39. helye. A váltóban csak Máté indult Rita nem, és a második csapatban szerepelt. A váltóban az a szabály, hogy egy nemzet indíthat több csapatot is, de csak a legjobb eredményt elért váltó eredménye számít bele a hivatalos eredménylistába. Mátéék a huszadik helyen végeztek, de ott is nagyon jó teljesített versenyzőnk.

Én azt mondom, nem elsősorban a számszerű helyezés a legfontosabb, bár az is nagyon fontos mutató, hanem az, hogy egy ilyen rangos versenyen ketten is részt vettek szakosztályunkból, és nagyon jól szerepeltek, mindkét versenyzőnk a maximumot nyújtva, kiemelkedően teljesített.