Benke-Somorjai Dávid jól szerepelt a tájfutó ifjúsági Európa bajnokságon

A lengyelországi Szczecin volt a házigazdája az idei ifjúsági és serdülő tájékozódási futó Európa-bajnokságnak.

Az erdei versenyeket közös arénával rendezték egy vegyes fedettségű, jellegzetes közép-európai terepen. A terep annak ellenére gyorsnak bizonyult, hogy a szintkülönbség elég jelentős volt, a táv 5%-a körül. A sprintre a házigazda város központjában került sor. Benke-Somorjai Dávid a PVSK tájékozódási futója a magyar ifjúsági válogatott tagjaként vett részt az eseményen, amelyre 34 országból 212 fiú, és 190 lány nevezett. Az európai országok mellett Ausztrália és Új-Zéland is képviseltette magát.

Az F18-as magyar csapat a Bálint Gergő, Balogh Máté, Benke-Somorjai Dávid, Ürge Bence összeállításban szerepelt.

Az első napon a hosszútávú versenyt rendezték. Itt az ifi fiúk között alakult ki a nap legszorosabb versenye, Benke-Somorjai Dávid a pálya második felében mutatott jó teljesítménnyel előreküzdötte magát a 21. helyre, Ürge Bence a 43., Bálint Gergő a 63., Balogh Máté a 77. helyen zárt.

A remek kezdés után vasárnap a másik egyéni szám, a sprint következett Szczecin belvárosában. Az ifi fiúknál a szlovák Filip Jancik a két utolsó útvonalválasztós átmenetben fordította a maga javára a versenyt, végül meggyőző, 23 másodperces különbséggel előzte a svájci Lukas Grassert és 26-tal a svéd Max Oesterberget. Balogh Máté a 35., Benke-Somorjai Dávid a 39., Bálint Gergő a 60., Ürge Bence a 66. helyezést érte el.

A harmadik napon a váltóra került sor az ifi fiúk között az első futóknál teljesen egyben maradt a mezőny, az első tizenöt váltó fél percen belül érkezett, köztük Bálint Gergő a tizenharmadik helyen. A második körben a csehek megléptek másfél percre a finnektől és mögöttük is kezdett szétszakadni a mezőny, Ürge Bence a nyolcadik helyen futott be három és fél perc hátránnyal, öt másodperccel az ötödik helyezett norvég váltó mögött. A befutó embereknél a csehek még növelni is tudták ez előnyüket az élen, a finnek második helye sem forgott veszélyben. A litvánok visszaesésével Svájc lett a bronzérmes. Benke-Somorjai Dávid a pálya elején még sikeresen őrizte a nyolcadik pozíciót, de aztán több hiba is becsúszott, így a tizennegyedik helyen érkezett végül a célba.

A három napos versenyen Európa bajnok lett a magyar fiú serdülő váltó, az ifi lányoknál Mikes Janka szintén az első helyen végzett. E mellett Mikes Janka és Csoboth Mihány az ifi kategória hosszútávú versenyén ezüstérmes lett.

Vonyó Péter a PVSK tájfutóinak szakmai vezetője elégedett Dávid szereplésével.

Elégedett vagyok, hiszen egy világversenyen állt helyt Dávid, főleg az egyéni számokban. Ő úgy értékelte saját magát, hogy lehetett volna jobb is, de egy versenyző mindig törekedjen még jobb teljesítményre. A hosszútáv 21. helye kifejezetten jó eredmény, a váltóra elfáradt, itt becsúszott néhány rosszabb döntés. Nagyon leterhelt, kedden hazaért, szerdán érettségizett, majd utazik a világbajnokságra. Én a szövetségi kapitányokkal is beszéltem, és elmondtam, hogy nem biztos, hogy minden számban indulnia kell a Vb-n. Ezzel a szerepléssel Dávid ismét lépett egy lépcsőfokot, olyan utón halad, ami egyértelműen felfele tart, még egyszer mondom, nagyon elégedettek vagyunk szereplésével.

A magyar csapat az egész Európa-bajnokságot tekintve két arany- és két ezüstérmet szerzett, ezzel az éremtáblázat harmadik helyén végezett.