A vezetők, köztük Vonyó Péter szakmai vezető is, már a decemberi zárórendezvényen röviden értékelték tájfutóink 2023-as évének néhány részletét. Most, az eddigiektől eltérő szempontokat is fontosnak tartottunk, amikor elemeztük az évet.
A PVSK egyik legsikeresebb szakosztályáról beszélünk, hiszen volt olyan időszak, amikor egymás után hétszer nyerték el az országos pontverseny első helyét. Arról a sportágról van szó, amely az év minden versenyén bizonyítja, hogy, noha nem olimpiai sportág, mégis a világ legnagyobb stadionjában, a környezetben, az erdőben lebonyolított rendezvények a legnagyszerűbb érzéseket szabadítják fel a résztvevőkből.
Beszéltünk Vonyó Péter szakmai vezetővel arról, hogy mit sikerült megvalósítani a tervezettekből, szót ejtettünk az értékekről, és a jelenlegi helyzeten keresztül érintettük az új szakosztályi modellt is. A versenyek részletes értékelésére nem tértük ki, hiszen azt korábban már megtettük.
- Vágjunk a közepébe. A tavalyi hetedik helyről a harmadik helyre jött fel a PVSK tájfutó szakosztálya az országos egyesületi pontversenyben. Mit mutat ez számodra, jelenti-e ez minden szempontból a fejlődést?
Természetesen örülünk ennek, hiszen utoljára 2017-ben voltunk ilyen jó helyen, de ez önmagában egy adat, amely nem ad átfogó képet a teljes szakosztályi munkáról és a benne zajló folyamatokról. A tavalyihoz hasonlóan nagyon nehéz és bonyolult volt az idei esztendő is. – kezdte értékelőjét a szakmai vezető, majd így folytatta. – A jó helyezést egyrészt azért is sikerült elérni, mert főleg a csapatversenyeken szerepeltünk jól az idén. A magyar utánpótlás a junior korosztályig bezárólag, most már világszinten teljesít, mi még nem vagyunk ott, de oda igyekszünk, és ez elsősorban a jó csapateredményeken keresztül lehetséges. Azért ezeken, mert így sokkal több kontakt van, több találkozási pont az ellenfelekkel, és sok pozitív inger éri a versenyzőket. Összegezve, jó ez a harmadik hely, de tovább haladunk a fejlődés útján, úgy is, hogy a belső kohéziós erőket is erősítjük, és hasznosítjuk a célok érdekében. Másrészt, a versenyeken a nagy létszám miatt sokan tudtak jó helyekre odaérni, de hangsúlyozom, hogy továbbra is az építkezés a legfontosabb feladat. Engem nem csak a ranglistán elfoglalt évvégi helyünk érdekel, sokkal inkább az a minőségi munka, ami mögötte van, és a verejtékes edzésekkel kivívott helyezések.
- Mik a legértékesebb elemei a szakosztály életének?
Több mint egy évtizede zászlóvivőnk Baumholczer Máté, aki munka mellett ér el kiváló eredményeket, most már a válogatottban is biztos helye van. Máté nemcsak kiváló versenyző, de példakép is, egy ikon, aki segíti a fiatalokat, és minden egyéb feladatot magas szinten végez el. Felnéznek rá a fiatalok, ő az aki, megmutatja, honnan hová lehet eljutni, ha alázattal műveled ezt a sportágat. Az általa kitaposott ösvényen haladva ért el a válogatottságig Erki Ármin és Benke-Somorjai Dávid is. Nagy értékünk az évről-évre növekvő létszám, valamint a családias hangulat. Nálunk mindenki megtalálja a sportág lényeget. Van, aki csak kedvtelésből a mozgás öröme miatt jön el hozzánk, és van olyan is, aki versenyeken akar jó eredményt elérni. Mindkét kategória nagy értéke a szakosztálynak, mert örömet szerzünk sok embernek, miközben közösségünk is formálódik.
- Beszéltünk már az új szakosztályi modell kialakításáról. Most hol tart ez a folyamat?
A terveket megcsináltuk, a megvalósításban haladunk az eltervezett úton, a megvalósításhoz végrehajtók kellenek, olyan emberek, akik akarják ezt a folyamatot, és magukénak érzik. Ez természetesen, sok többletmunkát igényel, összefogást, és egymás önzetlen segítését is. Mi elvégezzük a kiszabott feladatokat, de némi akadályt jelent, hogy mivel sokan dolgoznak, ezért legtöbbször délután négy óra után vannak az edzéseink.
- Az új modell kialakításában szakemberek is fontos szerepet játszanak.
Ez pontosan így van. A munka folyamatos, a taglétszámunk stabil, a probléma az volt, hogy kevés képesített edző dolgozott nálunk, egészen pontosan, sokáig egyedül vittem a szakosztályt. Tudomásul kell venni, hogy ezt a munkát magas szinten csak képzett szakemberek tudják sikeresen megcsinálni. A sportág nagyon diverz, ami azt jelenti, hogy a serdülőtől a felnőtteken át, a szeniorokig, mindkét nemben nullától a 90 éves korig az összes korosztály megtalálható. Ez egy családi sport, ahol jól szeretnék érezni magukat a résztvevők. Ez bonyolultabbá, nehézebbé teszi a szakmai munkát is. Visszatérve a képzésre, hárman, Becze Rita, Kersity András és Topán Gábor is részt vesz Egerben egy emelt szintű edzőképzésen, amely sikeres befejezése után, a szakmai munka színvonala is emelkedik majd. Már most is a szakosztály kötelékébe tartoznak, és edzői feladatot látnak el. A hatféléves képzés felénél járnak, rövidesen elkészítik diplomamunkájukat.
Nagy jelentőségűnek tartom a Pécs Tudományegyetemmel a közelmúltban aláírt megállapodást, amely a gyakorlatban is hasznos lehet az elkövetkező években. Mindazonáltal, ha valaki a tájékozódási futásban szeretne szakmai munkát végezni, nem árt, ha sportág művelése által ismeri meg a körülményeket. De ennél is fontosabb volt a 2018-ban kialakított stratégia, miszerint az utánpótlásra épülő folyamatos létszámnövelés néhány év múlva érjen el oda, hogy országosan, és nemzetközi szinten is meghatározó tényező legyen a szakosztály. Hogy mi lesz évek múlva, nem tudom, de a sportág bizonyosan fejlődni fog, hogy milyen irányban, abban óriási felelősségünk van nekünk is, a sportágban jelenleg tevékenykedőknek. - fejezte be Vonyó Péter.
Események
2024. november
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 28
- 29
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
-
-
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
-
-
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
-
-
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
-
-
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 1
-