Keresés
Pécsi Vasutas Sportkör | Alapítva 1919-ben | 7622 Pécs, Verseny utca 11. | E-mail: [javascript protected email address]

Hírek

Szamosi Nándorról neveztük el sportcsarnokunkat

Névadó ünnepséget tartott a PVSK. Az egyesület centenáriumi évében átadott multifunkcionális sportcsarnokának neve 2020. december 15-től Szamosi Nándor Sportcsarnok. A névadással egyidőben a sportcsarnok nyugati falán elhelyezett Szamosi Nándor emléktáblát is lelepleztük.

A névadó ünnepséget december 15-én, klubunk korábbi kiváló kosárlabdázójának és köztiszteletnek örvendő kosárlabda edzőjének születésnapján rendeztük. Sajnos a járványügyi helyzet miatt az eseményt a család, a PVSK, valamint Pécs kosárlabdasportjának képviselői jelenlétében, szűk körben tudtuk megtartani.

Czerpán István a PVSK elnöke beszédében először azt fejtette ki, hogy miért Szamosi Nándorról neveztük el új sportcsarnokunkat:

Ezt a létesítményt egyesületünk kiemelkedő személyiségéről szerettük volna elnevezni. Ha a múltba tekintünk, akkor nagyon sok szál Szamosi Nándorhoz vezet, aki nemcsak kosárlabdázóként, hanem edzőként, vasutasként és családfőként is olyan életúttal bír, ami miatt a PVSK kosárlabda csarnokát a mai naptól Szamosi Nándor Sportcsarnoknak kereszteljük.”

A PVSK elnöke azt is elmondta, hogy a döntést mind az Elnökség, mind az egyesület szakosztályai, és a sportszakma minden korosztálya egyöntetűen támogatta.

Szamosi Nándor a PVSK-nál már fiatalon tagja lett az első csapatnak, nem is érdemtelenül, mert a korabeli beszámolókat fellapozva a legjobbak között mindig ott volt az ő neve is. Jobb és bal kézzel egyformán jól dobta a kosarakat, és a büntetőknél sem remegett meg a keze. Játékosként három alkalommal szerepelt vasutas kosárlabda Eb-n: 1957-ben Jugoszláviában, 1959-ben Lengyelországban. 1965-ben a Szovjetunióban az 5. helyen végzett a magyar csapattal, melynek kapitánya volt” – idézte fel Czerpán István Szamosi Nándor kosárlabda játékos pályafutását, majd az edzői pályafutását is méltatta. „Vezérletével 1966-ban az Országos Ifjúsági Kupán első helyen végzett a PVSK, és ennek a diadalnak is köszönhetően egy évvel később már a felnőtt csapatot is Szamosi Nándor irányította. Olyan játékosok szerepeltek a keze alatt, mint Rab Gyula, Rabb József, Varasdi, Hosszú, Kövecses, Báthory, Meszler, Pálvölgyi, Vojtek, Tóth, Richter, Németh, Darázs, Füzy, Ottó, Káldi, dr. Naumov, Gyurasits, Tölgyes, Pánczél, Erdősi, Tahi, Móró, Halász, Heinrich, Kovács és még sokan mások.

Szamosi Nándor azok közé a trénerek közé tartozott, aki bármikor megmutatta a játékosoknak, hogyan kell végrehajtani a pályán azt, amit kért tőlük. Ha kellett, vasutas egyenruhában is beállt megmutatni hogyan kell büntetőt dobni, és tízből tízszer be is talált.”

A névadó ünnepségen Dr. Tahi József is megemlékezett Szamosi Nándorról. Korábbi remek játékosunk, aki sportpályafutása után társadalmi elnökünk is volt, először arról beszélt, hogy 40-50 évvel ezelőtt milyen körülmények között zajlottak az edzések. „Télen a hőmérséklet hasonló volt bent, mint kint, és ha létezett volna a mai videotechnika, akkor a mai játékosok össze tudnák hasonlítani, hogy honnan indult a PVSK, és a vezetők hová vezették az egyesületet, milyen nagyszerű létesítményeket adtak át az elmúlt időszakban.” Dr. Tahi József is azok közé tartozott, aki Szamosi Nándort javasolta a sportcsarnok névadójának. „ Az egyesület elmúlt 100 évében voltak rendkívül eredményes és országos hírű játékosok, hogy csak egy-két nevet említsek, Csongor, Banna, Gyurasics, Rabb József és a jelenlévő Rab Gyula is, aki a legjobb hárompontos dobó volt az NB I-ben, de úgy gondolom, hogy olyan sokoldalú, mint Nándi, senki nem volt. Játékosként technikás, férfi létére furcsa stílusban dobó, csapatkapitány, edző és igazi vasutas volt…

Annak idején példaképemnek tekintettem, és úgy gondolom, hogy most az életútunk is hasonlóan alakult. Abban bízom, hogy ez a csarnok majd a fiataloknak is példaképet ad, és sikeresek lesznek a jövőben is. Hajrá PVSK!”

Rab Gyula, NBI B kosárcsapatunk edzője szintén Szamosi Nándor keze alatt kezdte pályafutását, és abban, hogy 18 évesen már az NBI-ben játszott, nagy segítséget nyújtott Szamosi Nándor. „Kora délután voltak az edzéseink. Kimentünk a sportcsarnok sarkához, és néztük, hogy mikor jön a Nándi bácsi edzésre. Vasutas sapkában, egyenruhában érkezett, majd levette a zakóját, feltűrte a fehér ing ujját, és beállt közénk, mutatta, hogyan kell dobni. Talán ezért is lett ennyi jó dobó a PVSK-ban.”

Rab Gyula azt is felidézte, hogy Szamosi Nándor kereskedelmi állomásfőnök-helyettesként sokat segített abban is, hogy a PVSk kosárlabdázói állást kapjanak a MÁV-nál, és ott minél több edzésen és mérkőzésen részt tudjanak venni. „Végig bíztatott, hogy vállaljak edzőséget, így lettem a serdülőknél, aztán ifi csapatnál edző, és amikor befejeztem az aktív játékot, ő beszélt rá, hogy vállaljak felnőtt csapatot, és az életem menjen az edzőség felé” – idézte fel Rab Gyula, majd zárásként kifejezte reményét abban, hogy a Szamosi Nándor Sportcsarnokból legalább annyi tehetség indul majd el, mint amennyi tehetséget a névadó felnevelt.

A Szamosi Nándorról megemlékező emléktáblát Czerpán István, és Szamosi Nándor fia, az édesapjáról elnevezett sportcsarnokban dolgozó ifjabb Szamosi Nándor leplezték le.

„Szamosi Nándor egy példakép, akit példaként lehet állítani a fiatalok elé.”kezdte beszédét Janovics László, a Baranya Megyei Kosárlabdázók Szövetségének elnöke, majd az edzőbizottság korábbi vezetőjének hűségét is méltatta.

„Szamosi Nándor hűséges volt az egyesületéhez, a városához, hűséges volt a vasúthoz, és hűséges volt a kosárlabdához. Ezzel egy olyan példát mutatott, aminek révén méltán viseli a sportcsarnok az ő nevét.”

Események

2022. augusztus

  • h
  • k
  • sze
  • cs
  • p
  • szo
  • v
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Nagyobb méret Következő hónap

A nap képe