Ma van a születésnapja Kürtösi Zsolt tízpróbázónak

Nem mindennapi tehetsége már az általános iskolában megmutatkozott, egyszer a kislabdával átdobta az iskola udvarát, a sportszer az utcán ért földet. A sok gyakorlásnak két olimpia lett a vége.

Meg egy harmadik is, de az már bobban. Kürtösi Zsolt 1971. március 21-én született Kiskunfélegyházán. Szinte az összes atlétikai számot kipróbálta, de magasugrásban volt a legjobb, itt már 8. osztályosként országos bajnokságot nyert. 1988-ban egyik barátjával úgy gondolták, „poénból” elindulnak egy tízpróbaversenyen. Minden számot ismertek, kivéve a rúdugrást, szereztek hát egy rudat, próbálgatták, miként működik. Szivacsuk volt, de rúdugróállványuk nem, ezért a magasugrót feltették két székre. A körülmények ellenére a 4. helyet szerezte meg azon a bizonyos versenyen.

A katonaság következett, majd a kilencvenes években Budapestre költözött és elhatározta, hogy kvalifikálja magát Atlantába. Közben felvették a Testnevelési Egyetem tanári szakára, készült az 1996-os olimpiára, ahová sikerült is kijutnia, de várakozás alatt szerepelt, 7755 ponttal a 27. lett tízpróbában. 1998-ban Kaposvárra igazolt, folyamatosan versenyzett, fejlődött is, de két év múlva a somogyi klub gondjai miatt új egyesületet próbált keresni, kapóra jött Freier Balázs szakosztály vezető ajánlata, hogy jöjjön a PVSK-ba. Mivel a kvalifikációs versenyeken jól szerepelt, teljesítette a szintet, kijutott Sydney-be, amely teljesen más olimpia volt, mint az előző. Kürtösi a PVSK által megteremtett nyugodt körülményeknek is köszönhetően óriásit javult, kiegyensúlyozott versenyzéssel 8149 pontot gyújtott, ami a 11. helyhez volt elegendő.

Az olimpia után indult egy kevésbé sikeres Vb-n (13. hely), és egy nagyon eredményes fedett pályás Eb-n (6. hely). A nagy igénybevételt az Achilles-in nem bírta, ám mert szeretett volna Athénba kijutni, úgy döntött, megoperáltatja. A műtét kiválóan sikerült, a fedett pályás Ob-n elért 1. hely is ezt bizonyítja. Minden jel arra mutatott, hogy meglesz az olimpiai indulás, ám ezúttal acombja húzódott meg, és mert az olimpiai szintet sem sikerült teljesítenie, végül úgy döntött, befejezi a versenyzést. 2005-ben távozott a PVSK-tól is, majd a bobbal megbarátkozva végül a torinói téli olimpiára is kijutott. Kettesben a 29., négyesben a 24. helyen végeztek. Érdekesség, hogy Kürtösi később újabb sportágakat is kipróbált igaz, már edzőként.

A PVSK-ról, az egyesületben eltöltött időszakról , és a születésnapi ünnepről a következőket mondta: „ Csak nagyon szük családi ünneplés lesz, a helyzet miatt. Jelenleg is dolgozom a párbajtőrválogatottnál, és az Óbudai Kaszások kosáréabda csapatnál erőnléti edzőként. Nagyon örülök a megkeresésnek, mert én nagyon sokat köszönhetek a PVSK-nak. Ennél tisztességesebb egyesület kevés van az országban. Mindent, amit megígértek, és szerződésben rögzítettünk az utolsó betűig betartotta a PVSK vezetése. Köszönöm Czerpán István elnök úrnak, hogy az egyesület tagja lehettem. Nagy érdeme volt abban, hogy részt vehettem az olimpián. Az ott eltöltött idő pályafutásom egyik legsikeresebb korszaka volt. Minden sportolónak ilyen egyesületet kívánok!”