A világ legjobb edzőitől tanulhatnak a magyar pétanque játékosok.
Megszoktuk már, hogy a PVSK pétanque szakosztályának versenyzői hétről hétre, versenyről versenyre kényeztetnek el minket remek eredményekkel. Hol egy magyar bajnoki cím, hol egy nemzetközi versenyen elért rangos helyezés, és évről évre valamelyik PVSK versenyző lesz csapattag a világbajnokságon részt vevő nemzeti együttesben.
Elnézve a versenyeken készült fotókat, sugárzik róluk az a fajta életöröm, ami rohanó világunkkal, sajnos egyre inkább eltűnik az életünkből. Egyszerűbben fogalmazva, egyértelműen látszik, hogy a sportág művelői nagyon szeretik ezt a játékot. A játékot, mely Franciaországból, azon belül Provence-ból, származik és több mint száz éves. De erről majd később…
Nem véletlen tehát az, hogy a Magyar Pétanque Szövetség a PVSK-t választotta ki arra a nemes feladatra, hogy az éves edzőtáborát megszervezze és levezényelje. A részletekről, Tálosi Krisztiánt a PVSK Pétanque Szakosztályának vezetőjét kérdeztük:
- A tábor célja az, hogy azok a versenyzők, akik ezt igényelték egy szakmai továbbképzésen vehessenek részt – kezdi Tálosi Krisztián. Ehhez hívott a PVSK és a Magyar Pétanque Szövetség két külföldi edzőt, név szerint Jean Casale és David Sánchez urakat. Ennek a kapcsolatnak van előzménye, mi már régebb óta kapcsolatban állunk Jean Casale-val aki a Frejus International Pétanque nevű klub versenyigazgatója. A klubról annyit kell tudni, hogy nagyrészt világbajnokok adják az ottani csapatokat. A másik edző David Sanchez, aki játékosként spanyol válogatott volt, világbajnoki bronzérmes. Ők a táborvezető edzők, tőlük van lehetőségünk tanulni. Nekünk, a PVSK-nak leginkább a szakmai szervezés jutott, de természetesen vannak a táborban versenyzőink is, viszont mindenki, aki szeretett volna jönni, az csatlakozhatott. Vannak itt felnőtt válogatottak, ifjúságiak és idősebbek és olyanok is, akik csak most ismerkednek a játékkal. A pétanque szövetség jó kapcsolatot ápol a Magyar Szervátültetettek Szövetségével, tőlük is vannak versenyzők.
- Bizonyára rengeteget lehet tanulni a két neves edzőtől.
- Mindenképpen. Igyekszünk profitálni az ittlétükből. Tanulni sosem késő, mindig van újdonság, amit el lehet lesni. Aki nemrég óta műveli a sportágat, az a kezdeti időkben hatalmasat tud fejlődni, viszont akinek harminc éves beidegződései vannak annak ez nehezebb, de aki a pályafutása elején jár annak ez nagyon nagy lehetőség.
Természetesen nem hagytuk ki a lehetőséget, hogy a két nagynevű edzőt is megszólaltassuk.
- Nagyon jól érezzük magunkat, jó volt a fogadtatás – mondta Jean Casale. Azért vagyunk itt, hogy tovább erősítsük a már meglévő jó kapcsolatot a magyarokkal. David kollégámmal tartjuk az edzéseket az edzőtáborban részt vevő játékosok számára.
- Az önök sportága Magyarországon még nem annyira ismert. Kérem, mondják el olvasóinknak, honnan ered a pétanque és mennyi idős sportágról beszélünk.
- Sportágunk francia eredetű, több mint száz éves, Provence régióból származik. Tíz és húsz méter közötti távolságban játsszák. Történt, hogy megsérült egyszer egy ember, aki nem tudott már többet futni. Kitalálta hát, hogy létesít egy dobókőrt, ahova hat és tíz méter távolságból kell fémgolyókat dobni. Mindez Marseille mellett történt. Ebből fejlődött ki a pétanque.
- A sportág tehát francia eredetű, ebben önök a legjobbak, most nekünk magyaroknak lehetőségünk van önöktől tanulni. Hogy látja, hol tart ez a folyamat, jó úton jár-e a magyar pétanque.
- Nem azért vagyunk a legjobbak, mert mi találtuk fel a játékot, hiszen az angolok találták fel a labdarúgást és már nagyon rég óta nem tudnak világbajnokságot nyerni! Szerencsére, most már a pétanque az egész világon elterjedt és nagyon sokan játszák, Spanyolországban és Olaszországban is magas szinten művelik, de az egész világon népszerű lett a játék. Nagyon sok klub van a világban ahol fiatalokat tanítanak meg a játékra. Igen, egyre jobbak a magyarok is, főleg a női vonalon lehet látni a fejlődést, de a férfiak között is vannak jó játékosok. Megújul a pétanque szövetség, jobban figyelnek majd a háttérmunkára is a magyarok.
- Mi azért jöttünk, hogy segítsünk – teszi hozzá David Sánchez. Nekünk ez egy önkéntes munkavállalás.
- Mi az, amit ez alatt a néhány nap alatt át lehet adni az önök hatalmas tudásából?
- Ami nagyon fontos, ha már egy dolgot megtanulnak és megtartanak maguknak, akkor már megérte. Folyamatosan sulykoljuk, hogy koncentrálni kell, sajnos még nincsenek meg az igazán nagy versenyeken megszerezhető tapasztalatok. Nyugodtan mondhatjuk, hogy Jean a világ legjobb edzője, aki a világ legjobbjaival készül, neki elhihetjük, hogy mennyire fontos a koncentráció, hiszen sokszor egy golyón, egy milliméteren múlik egy győzelem vagy egy vereség. A magyar női csapaton látszik leginkább az ez irányú fejlődés, ők rendszeresen járnak Franciaországba, edzőtáborokba és versenyekre.
- Hogyan tovább, lesz-e az együttműködésnek folytatása?
- Rajtunk nem múlik majd, biztosan lesz. Nagyszerű kezdeményezés az, amit Ági és férje, Krisztián tesznek, hogy eljárnak az általános iskolákba és ott népszerűsítik a sportágat a legfiatalabbaknak. Ez egy nagyon jó irány. Ez lehet a jövő!
A jövő, melynek jeles képviselője lehet a mindössze tizenhat éves Fonyódi Léna, a Pétanque Szigliget-Balaton SE játékosa, aki a közelmúltban remek eredményt ért el a nemzetközi mezőnyben.
- Miért és hogyan választja egy fiatal lány éppen a pétanque-ot sportágának?
- Elsősorban családi indíttatásból. Sárváriak vagyunk, apu már régebb óta űzte ott a sportágat, majd elvitte a bátyámat is. Később én is velük tartottam, ráéreztem a játékra és meg is szerettem.
- Minden petanque versenyen készült fényképről sugárzik egyfajta életöröm, az élet, a mozgás, a sport szeretete. Hogy éled ezt meg belülről? Mennyire fontos maga az eredmény, esetleg fontosabb-e az, hogy jól érezd magad abban, amit csinálsz?
- Nyilván fontos, hogy legyen sikerélmény, hiszen e nélkül aligha maradnánk meg a pályán. Az említett életöröm már a versenyek előtt megvan, hiszen nem vagyunk túl sokan, jól ismerjük egymást, jól érezzük magunkat egymás társaságában. Együtt a kettő pedig nagyon jó hangulatú versenyeket tud produkálni.
- Említetted a sikerélményt, ebben neked volt részed nemrég…
- Többször bekerültem a válogatottba és 2022-ben az Eb-n kilövőben második lettem. Mivel a sportágban európai, főleg dél-európai fölény van, ez egy nagy eredmény.
- Hogyan tovább?
- Mindenképpen szeretnék a pétanque-ban maradni. Most a korosztályomban eléggé kevesen vagyunk, de majd néhány év múlva a felnőttek között biztosan nehezebb lesz jó eredményeket elérni.
- Hogy érzed magad az edzőtáborban, milyen házigazda a PVSK?
- Természetesen nagyon jól, hiszen tábor van, hogy ne érezném jól magam. Barátok között vagyunk, jól érezzük magunkat. Minden adott, hogy tanuljunk, fejlődjünk. A két nagynevű edző munkája erre garancia!
Események
2025. január
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
-
-
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
-
-
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
-
-
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
-
-
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 1
- 2
-