Évértékelő beszélgetés Schneider Gáborral A PVSK labdarúgó utánpótlás szakágvezetőjével
- Kezdjük a legkissebbekkel. Ovisport, ovifoci.
- Egyesületünknek van egy ovisport programja, ami három szakosztály utánpótlásbázisát hivatott növelni, ezek a judo, a kosárlabda és a labdarúgás. Ezeket a sportágakat gyakorlatilag házhoz visszük, egészen pontosan az óvodákba. Edzőink, az ovikba kitelepülve szoktatják mozgásra a gyerekeket. Ezt nagyon szeretik a szülők és a picik egyaránt, hiszen a lehető legkényelmesebb megoldás a számukra. Büszkén mondhatjuk, hogy ezt a modellt a PVSK találta ki. Közel száznyolcvan gyereket tudtunk megmozgatni öt óvodában. Az ovifoci programot labdarúgó utánpótlás szakosztályunk szervezi. Három edzőkolléga foglakozik a legkisebbekkel, mondhatom, nagyon élvezik a munkát, a gyerekek és a kollégák egyaránt. Rendszeresen részt vesznek a Bozsik program kertén belül megtartott rendezvényeken is.
- Bozsik program. Úgy tudom, hogy ezen a téren igen eredményes évet zártunk.
- Igen, mindenféleképpen. Minden Bozsik fesztivált és tornát megrendeztünk, a fesztiválokat az U7 és U9-es korosztály részére négy alkalommal, ezeken átlagban százötven focipalánta mutatta meg tehetségét. A nagyobbak már Bozsik tornákon vesznek részt, öt ilyen tornát rendeztünk, tornánként nyolcvan, száz gyerek részvételével. Ezek még persze nem az eredményről szólnak. Focizzanak, érezzék jól magukat. A körülményeink nagyon jók, ez bázist ad. Évtizedes, jól bevált programja ez az MLSZ-nek, a gyerekek a szülők és az edzők is szeretik.
- Kinővik a gyerekek a Bozsik programot, az átmenet a nagypályára biztosan nagy nehézség a számukra, ráadásul nehéz életkorba is kerülnek. Nehéz itt tartani őket?
- Sőt, a mai modern világnak számos csábítása van. Óriási előnyünk az infrastruktúránk, ráadásul, ha az új stadion felépül ezt az előnyünket még tovább is tudjuk növelni. A mi dolgunk, a szakosztályok dolga az, hogy az épületeket megtöltsük élettel. Azt gondolom, hogy ebben mi élenjárunk a megyében, sok szakosztályunk van, rengeteg fiatal sportol már most is a PVSK-ban. Ha a stadion felépül, elsők leszünk a régióban. Hogy mennyire nehéz itt tartani őket? Nos, ha már egészen kicsi korukban életük részévé válik a mozgás, akkor már sokkal kisebb lesz a lemorzsolódás, a modern kor minden csábítása ellenére. Ha már a megfelelő létszám megvan és elérték a megfelelő életkort is, akkor jöhet az eredményesség, hiszen a sportoló győzelemre születik, győzelemre vágyik.
- Utánpótlás szinten ezen a téren nincs miért szégyenkezni.
- Ez így van, eredményes évet zártunk. Bajnok és dobogóesélyes csapataink vannak, de nem biztos, hogy az eredményességet a tabellán elfoglalt helyezések mutatják a legjobban. Nevelő egyesület vagyunk, nem küldünk el egyetlen gyereket sem. A legfontosabb, hogy a PVSK-ban sportoló gyerekeknek megadjunk minden lehetőséget arra, hogy fejlődjenek, a legtehetségesebbeket, a legügyesebbeket pedig felkészítsük az élsportra. Mennyire szép lenne az, ha egy magasan jegyzett bajnokságban szereplő felnőtt labdarúgó csapatunk saját nevelésű játékosokkal állna ki hétről-hétre!
- Sok utánpótláskorú játékosuk mutatkozott be a felnőtt csapatban, illetve a küszöbén van ennek. Ez egyrészt előny, másrészt az utánpótláscsapatuk eredményessége szempontjából hátrány.
- Igen, ez így van, nem szerencsés, ha ennyire fiatal játékosoknak több fronton kell helyt állni. Dolgozunk ezen a szakosztályban, kialakítottuk, hogy mely csapatok élvezzenek előnyt a tavaszi időszakban. Elsőszámú prioritás a felnőtt együttes, majd az U17-es csapatunk, szeretnénk, ha ők bajnokságot nyernének. Az U19-es fiúkkal kapcsolatosan nincs meghatározott elvárás, a cél hogy minél több játékost készítsünk fel a felnőtt bajnokságban való szereplésre.
- Ha majd 2022 nyarán ugyanígy leülünk beszélgetni, mit gondolsz mennyire leheszünk majd elégedettek?
- A labdarúgó szakosztályunknál a tömegesítés megvan, leraktuk az alapokat, most próbálunk a minőség irányába elmenni. Nem járunk rossz úton, hiszen a nyáron U17-es csapatunk bajnokságot nyert, erre esélye van az idei bajnokságban is. A régióban méltóképpen képviseljük a PVSK-t. Fejlődni szeretnénk, szintet lépni, azt gondolom, hogy utánpótlás szinten a lehetőségekhez mérten szépen teljesítettünk. Persze mindig van egy következő lépcsőfok amit meg kell mászni.
Schneider Gábor
Születési hely és idő: Pécs, 1968. május 26. (53 éves)
Poszt: csatár
47 élvonalbeli mérkőzésen szerepelt és 6 gólt szerzett. NB II-es gólkirály.
Első osztályú csapatok játékosként:
1987–1988 Pécsi MSC
1991–1992 Ferencvárosi TC
1994–1995 Haladás
Magyar Bajnok (1): 1991/92 FTC
Bajnoki bronzérmes (1): 1992/93 FTC
UEFA „A” licenc-es edző, Elite Youth diploma, jelenleg U19-es csapatunkat irányítja.
Kapcsolódó hírek
Nem lehet egyszerre több grádicsot előre lépni
Évértékelő beszélgetés a PVSK élő legendájával, RónaI Istvánnal
Események
2024. november
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 1
-