Az Elit Youth "A" edzőképzés keretében, annak szerves részeként, Schneider Gábor a PVSK edzője, a horvát első osztályban játszó, magyar érdekeltséggel rendelkező topcsapatnál, az NK Osijek-nél tett látogatást.
Azt gondolom, abban mindenki egyetért, hogy hozzávetőlegesen mintegy négymillió lakossal rendelkező, VB ezüstérmes Horvátország labdarúgása jóval előttünk jár. Ma is sokan játszanak tőlük, európai topcsapatokban. Hogy mi a titok, van-e egyáltalán, miként foglakoznak a tehetségekkel, megannyi kérdés. Az is érdekes talány, hogy tőlünk pár száz kilométerre ilyen magas szintű a foci, legalábbis a miénkhez képest. Talán némi rálátás egy nap alatt is lehetséges volt. - Részben talán igen - kezdi beszámolóját Schneider Gábor, (aki a PVSK U15 és U19-es korcsoport trénere) - én olyan szerencsés voltam, hogy egy teljes napot eltölthettem Eszéken. Nem is gyakorlati foglalkozást néztünk, inkább konzultáltunk ottani szakemberekkel. Titok nincs, munka és munka van, és nagyon egyszerű focifilozófia, amelyet nem bonyolítanak. Semmi különöset nem hallottunk, amit nálunk ne csinálnánk, vagy ne lehetne megcsinálni. Tudni kell, hogy Eszéken új stadion épül, a jelenlegi még a régi köntösben van, tehát a körülmények enyhén szólva sem ideálisak. A magyar tulajdonos korszerű fejlesztésbe kezdett, és egy - két év múlva nagyon szép környezetben edzőpályák, és új stadion áll majd. Itt játszik a magyar válogatott, Kleinheisler László (képünkön Gáborral).
Minden utánpótlás csapatnál függetlenített edző dolgozik. A fiatal szakemberek mellett mindig vannak idősebb, tapasztaltabb edzők, akik szaktudásukkal igyekeznek segíteni fiatalabb kollégájuknak. Évente többször szerveznek olyan rendezvényeket, ahol a legtehetségesebb gyerekeket kiválasztják. Ilyenkor több száz gyereket néz meg több edző! A kevésbé tehetségeseket átirányítják alacsonyabb osztályba, hogy utolérjék magukat, és ott fejlődjenek. Szó esett még a magyar mentalitásról, a genetika szerepéről, a szakemberek munkájának színvonaláról, enyhén szólva is voltak kritikák, főleg az utóbbi tényezővel kapcsolatban.
Ha már belesodródtunk az utánpótlásképzésbe, engem az is érdekelt, hogy Gábor véleménye szerint hány éves kortól érdemes elkezdeni oktatni a focit. – Szerintem óvodás korban a mozgást kell megszerettetni, illetve minél több sportágat meg kell ismerniük a gyerekeknek. Kilenc éves kor után lehet elkezdeni oktatni a focit, sok játékkal. Addigra már rendszerint eldől, hogy milyen sportágra lesz alkalmas a gyerek. Egy biztos, szomorú, hogy itt tart a magyar foci. Hogy ide jutottunk, sok összetevőtől függ, de egy biztos nagyon nehéz és hosszú lesz a kilábalás. Talán a PVSK a korszerű fejlesztések és a szakmai felkészültség mentén hozzájárulhat a felemelkedéshez - fejezte be Schneider Gábor.
Nyilas László
Események
2024. december
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 1
-
-
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
-
-
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
-
-
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
-