Már az 1910-es évek közepén felvetődött Pécsett, a különböző egyesültekben sportoló vasutasok között, hogy „saját” egyesületet kellene létrehozni. Hosszas előkészületek után 1919. augusztus 23-án mintegy 500 sportoló és pártoló tag létrehozta a PVSK-t.
A magyar vasutassport történetében jeles dátum 1919. augusztus 23-a. Az előkészítő bizottság - Sági Ernő, Keller Zoltán, Kelsi János, Kovácsevics János, Szakál Andor - kiváló munkáját jelzi, hogy ettől a naptól datálódik a Pécsi Vasutas Sportkör megalakulása.
Első elnökünk Littke Jenő üzletigazgató lett. Szeptember 2-án a szakosztályok életre hívása is megtörtént: megalakult az atlétika, birkózó, labdarúgó és vívó szakosztályunk. Az elfogadott Alapszabály 6. szakasza, a következőkben jelölte meg az egyesület célját:
„Az ember-sport minden ágának művelése, ifjabb erők nevelése, futball mérkőzések és sportünnepségek rendezése, a tagok társas érintkezésének nemzeti alapon való fejlesztése. Szolgálati ügyeket, vagy azokkal összefüggő kérdéseket, valamint politikát a klub hivatalos működésébe belevinni és azokkal foglalkozni tilos. A klub törekvései sohasem lehetnek haza vagy nemzetellenesek.”
Innen indul az a fantasztikus közel 100 év, melynek mi is valamilyen mértékben büszke részesei vagyunk. Gondoljuk el, hogy a gazdasági világ és hazai válságok közepette, a vesztes világháború elszenvedése, a sztálinizmus, a forradalom és a rendszerváltás sikeres túlélése milyen hihetetlen erőfesztíést kívánt az egyesület tagjaitól. Ennek a heroikus küzdelemnek köszönhetően 13 szakosztályunkkal és az 1200 főt meghaladó tagságunkkal a régió egyik legnagyobb és legeredményesebb egyesületeként működhetünk. Túléltük a történelem viharait, sőt nem egyszer a válsághelyzetekből is megerősödve kerültünk ki.
Minek köszönhetjük ezt? Az idő folyamán a nagyra nőtt és megerősödött egyesületünket jól tartották a gyökerek. Az a sok ezer sportoló, akik az elmúlt évtizedekben tagjaink voltak, akik bajnokok, olimpikonok lettek, vagy éppen eredményeik alapján aranygyűrűt kaptak. Akik jelenleg is munkájukkal további tartást, stabilitást jelentenek egyesületünknek. Sportolóink, edzőink, vezetőink, illetve a támogatóink.
TÖRTÉNELMI MÚLTTAL RENDELKEZŐ SZAKOSZTÁLYOK
Atlétikai Szakosztály - 1919-ben alakult
Judo Szakosztály - 1961-ben alakult, majd 1966-ban megszűnt, 1979-ben újra alakult
Férfi Kosárlabda Szakosztály - 1944-ben alakult
Női Kosárlabda Szakosztály - 1944-ben alakult
Labdarúgó Szakosztály - 1919-ben alakult, három alkalommal került az I. osztályba: 1945, 1951, 1979.
Női Labdarúgó Szakosztály - 2004-ben alakult
Ökölvívó Szakosztály - 1932-ben alakult
Tájékozódási futó Szakosztály - 1951-ben alakult
Vízilabda Szakosztály - 1926-ban alakult, 2004-től I. osztályú
Sí Szakosztály - 1945-ben alakult
Sportlövő Szakosztály - 2020-ban újra alakult
Petanque Szakosztály - 2018-ban alakult
Szabadidő Szakosztály
Megalakulása óta a PVSK-ban a jelenleg működő 17 szakosztályon kívül még számos sportág helyet kapott. Ezeket a történelem, vagy éppen a politika megszüntette, illetőleg "átszervezte". Az idők során a PVSK-ban többek között működött: asztalitenisz, birkózó, kerékpár, autó-motor, röplabda, sakk, teke, tenisz, torna, úszó, vívó szakosztály is.
OLIMPIKONJAINK
1936. Berlin: Bérczes (Bendekovics) András, labdarúgás
1948. London: Lovrics István, kosárlabda
1952. Helsinki: Lippay Antal, atlétika
1952. Helsinki: Solymossy Egon, atlétika
1956. Melbourne: Héder János, torna
1964. Tokió: Tolnai Márta, torna
1968. Mexikó: Tolnai Márta, torna és Honti Róbert, atlétika
2000. Sydney: Czukor Zoltán, atlétika
2000. Sydney: Kürtösi Zsolt, atlétika
2016. Rió de Janeiró: Szabó Tünde, atlétika
Események
2025. január
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v