Szabó Tünde riói részvétele alkalmat ad arra, hogy felelevenítsük a PVSK olimpiai hagyományait. Ennek kapcsán emlékezünk a PVSK olimpikonjaira, köztük Dr. Héder János tornászra.
Egy manapság sokat játszott film címét kölcsönvéve, akár a „Gyűrűk Urának” is nevezhetnénk, hiszen abban az időben az ország legjobbja volt ezen a szeren. A PVSK színeiben számos kiváló eredményt ért el, kétszeres Országos bajnok is volt.
Dr. Héder János (1933-2014) Budapesten született 1933. október 20-án. Elemi iskoláit Martonvásáron végezte, de a háború elöl Ausztriába menekült a család. Teljesen elszegényedve tértek vissza Magyarországra, ezért anyai nagyjukhoz Pécsre költöztek. Közben édesapja orosz fogságba esett, és csak három év múlva tért haza, súlyos betegen. Héder János a pécsi Széchenyi Gimnáziumban találkozott először a sporttal, atletizált, mezei futóversenyeken indult, de úszott és kerékpározott is. Időközben megtetszett neki a tornasport, elment az akkori PVSK tornacsarnokba, a Mária utcába.
Több éves kemény munka után 1948-ban a sportágban bronzjelvényt szerzett. Tulajdonképpen ekkortól számítjuk tornász pályafutását. Egyetemi tanulmányait Pécsett, az Orvostudományi Egyetemen végezte. A Lokomotív (a PVSK-t hívták így akkor!) torna szakosztályában sportolt egyetemi évei alatt. 1952-ben Szegeden Országos ifjúsági bajnokságot nyert. Ettől kezdve felfelé ívelt pályafutása. 1953-ban az Országos Felnőtt Ob-én az első helyét szerezte meg, és tagja lett a felnőtt „A” válogatott keretnek. Egyetemista korában többször is kiérdemelte a „Jó tanuló - Jó sportoló” címet. A magyar sportolók 1956. október 31-én indultak az olimpiára, Héder János a tornacsapat tagjaként.
A forradalom miatt igen kalandos körülmények között jutott ki a magyar csapat Melbourne-be. Október 29-én bemondta a rádió, hogy a sportolók, akik az olimpiára mennek, gyülekezzenek a margitszigeti Nagyszállóban. Majd Budaörsre vitték őket, hogy onnét vonattal utazzanak tovább Bécsbe, de a vasutasok sztrájkja miatt, nem indult egyetlen szerelvény sem. A csapatot Prágába vitték, ahonnét az Air France gépeivel végre elindulhattak Ausztráliába. A csaknem 60 órás utazás, és az edzéshiány miatt elcsigázott sportolók, meg attól a pszichés tehertől is szenvedtek, hogy egyesek, már az utazás során eldöntötték, nem térnek vissza Magyarországra. Melbourne-ben aztán rendesen tudtak edzeni, de a hátralevő kevés időben, már nem sikerült behozni az előző napok zaklatottsága okozta hátrányt. Ráadásul a gyakorlatát 1-es sorszámmal mutatta be, ami köztudottan hátrányos helyzetbe sodorja a versenyzőket. Az olimpián a 29. helyet szerezte meg.
A játékok után 1958-ban végzett a pécsi Orvostudományi Egyetemen, de egzisztenciáját Budapesten alapozta meg, szülés-nőgyógyászként. Sporthoz sem lett hűtlen, dolgozott a Budapesti Torna Szövetségben. Házasságából három gyermek született, két fiú és egy lány. Egyik fia Héder Barna ismert televíziós sportműsor vezető. Két világbajnokságon és a melbourne-i olimpián (1956) képviselte az országot. Több mesterfokú bajnokságot nyert, sokáig verhetetlen volt, „Gyűrűtornásznak” nevezték.
Nemzetközi eredményei:
1954 | Főiskolai világbajnok, talaj-csapatverseny
1954 | Főiskolai világbajnok, lóugrás-csapatverseny
1954 | Főiskolai világbajnokság - II. helyezés, lóugrás egyéni verseny
1956 | Olimpia (Melbourne) gyűrű 29. hely
Dr. Héder János nemcsak kiváló sportoló, hanem kitűnő tollú újságíró is volt. A Dunántúli Naplóban egymás után jelentek meg írásai az olimpiáról. Tanulmányai befejezése után hivatása Budapestre szólította ugyan, de legszebb sportemlékei itt, Pécsett születtek. 2005-ben megkapta a „PVSK Aranygyűrű” kitüntetést. 2014-ben Budapesten hunyt el.
Nyilas László
Események
2024. december
-
- h
- k
- sze
- cs
- p
- szo
- v
-
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
-
-
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
-